Poniedziałek, 24 września 2018. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

Idzie nowe – umowa na unijną dotację na remont MCK podpisana

2013-05-08 15:27:06 (ost. akt: 2013-05-13 11:18:16)
Elżbieta Wiśniewska krojąca tort w kształcie starej siedziby MCK. Odwzorowanie niemalże idealne. Po torcie szybko nie było śladu, a najprawdopodobniej od nowego roku stopniowo znikać będzie nam z oczu relikt minionej doby

Elżbieta Wiśniewska krojąca tort w kształcie starej siedziby MCK. Odwzorowanie niemalże idealne. Po torcie szybko nie było śladu, a najprawdopodobniej od nowego roku stopniowo znikać będzie nam z oczu relikt minionej doby

Autor zdjęcia: Dawid Turowiecki

Podziel się:

Dziś wreszcie, po kilku latach starań, samorząd miejski odetchnął z ulgą. Na okoliczność parafowania umowy na przebudowę Domu Kultury, zaproszeni goście rozsmakowali się w torcie, który miał przypominać o wysłużonej siedzibie MCK. Być może już za około półtora roku na jej miejscu stanie kompletnie nowy budynek.

,,Radosny dzień”, ,,święto Płońska”, takie określenia były dziś na porządku dziennym w kinowej Poczekalni, gdzie dyrektor MCK Elżbieta Wiśniewska oraz Wiesław Raboszuk, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego, podpisali umowę na unijną dotację w kwocie prawie 9,4 mln zł (cała inwestycja ma kosztować blisko 13 mln zł).

- Należy się państwu cyfrowe kino, normalne toalety i godna warunki w XXI wieku – tymi słowami otwierała środowe wydarzenie szefowa Domu Kultury, która nie omieszkała przypomnieć słów będącego niedawno w Płońsku satyryka Krzysztofa Daukszewicza, że ,,takich łazienek to on już w Polsce nie widzi”.

Przy dobrych wiatrach, czyli szybkim podpisaniu aneksu i załatwieniu procedur przetargowych na wykonawcę tej kolosalnej inwestycji, za półtora roku zniknie nam też sprzed oczu charakterystyczny prześwit między filarami, ale to oczywiście nie wszystko.

O zmianach mówił Daniel Frąc, prezes firmy Bodopol, która blisko pięć lat temu wykonała projekt nowej siedziby MCK, a teraz, ze względu na zmiany w ówczesnych technologiach, proponuje poprawki do projektu.

Czym różni się pierwotny projekt od nowego? – Nowy projekt bardziej uszanuje to, co tu jest, czyli mozaiki na zewnątrz budynku i tę bryłę, która za 10, 20 lat stanie się zabytkiem. Umówmy się, że jest to ładny budynek, ale zaniedbany. Zmiany będą polegały na tym, aby nowa siedziba MCK otworzyła się na mieszkańców, niekoniecznie tych, którzy mają tu zajęcia – wskazywał projektant, odnosząc się do kawiarni z zapleczem – w planach usytuowanej na wprost wejścia.

- Strefa wejściowa będzie zupełnie inna. Prześwit zostanie zabudowany i powstanie przestronny, szklany hol. Po prawej stronie będzie galeria, gdzie znajdą się rzeźby i obrazy zrobione w o wiele większych niż dotychczas pracowniach z odpowiednim zapleczem. Nowy kompleks otrzyma orkiestra dęta – dodawał Daniel Frąc, który przypomniał o ostatniej rekomendacji, czyli zdobyciu tytułu Budowa roku 2011 dla Filharmonii Gorzowskiej, która, jak mówił, okazała się jedną z najlepszych pod względem akustycznym sal w kraju.

http://i.wm.pl/00/04/32/42/n/p1390480-1066389.jpg

Moment podpisania umowy. Na zdjęciu Elżbieta Wiśniewska, burmistrz Andrzej Pietrasik, marszałek Wiesław Raboszuk i Elżbieta Szymanik, zastępca Dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych. Dzięki unijnej dotacji przeprowadzona zostanie adaptacja i remont kapitalny istniejącego budynku. Mieszkańcy Płońska już niedługo będą korzystać z nowych profesjonalnych pracowni, m.in. z sali teatralnej, sali prób tanecznych, sali prób Młodzieżowej Orkiestry Dętej, pracowni rzeźbiarskiej, a także z pracowni plastycznej. Dodatkowo obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. (FOT. DAWID TUROWIECKI)

Burmistrz Andrzej Pietrasik oraz marszałek Wiesław Raboszuk przypominali, że kulturalny projekt rodził się w bólach. Krążył po listach rezerwowych, by w końcu trafić na właściwą, zakwalifikowaną do dofinansowania.

http://i.wm.pl/00/04/32/53/n/nowy-mck1-1066621.jpg

Tak to miałoby wyglądać po poprawkach naniesionych w poprzednim projekcie. - Na razie jest to koncepcja, ale zamysł jest taki, aby bryła była prosta i nowoczesna, nawiązująca do obecnej architektury oraz, żeby umieścić na niej płaskorzeźby Anny Szalast - tłumaczy Elżbieta Wiśniewska

Teraz czekamy na pierwsze, symboliczne wbicie łopaty na placu budowy nowoczesnej siedziby MCK. Czy będzie to koniec roku? Nie ma też jeszcze stuprocentowej pewności, gdzie kulturalna placówka przeniesie się na długie miesiące kapitalnego remontu – czy będzie to opuszczony dworzec PKP...

Dawid Turowiecki

Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Koncert Raz Dwa Trzy - DLA KOGO???!!! #1081134 | 178.181.*.* 11 maj 2013 14:45

  Dla seniorów i prominentów burmistrza???!!! Wstyd!! Taka kapela, takie klimaty a na widowni plastikowe krzesełeczka i publiczka rodem z Marszu Żywych lub oddających hołd pod pomnikami pamięci czyli tzw. Egida Okolicznościowa ;} Obciach przed Nowakiem i jego zespołem, trzeba było jeszcze zwołać strażaków z powiatowych remiz, żeby było bardziej prowincjonalnie ha, ha ;) Jak wiocha to na całego!! Taka kapela i taki obciach!!! Gdzie młodzi ludzie, którzy powinni tam być, gdzie cała gwardia ludzi, którzy przychodzili kiedyś na koncerty, ŻENUA!!! Płońsk miasto Żywych Trupów, gratuluję dobrych wyborów kadrowych i dobrego zarządzania!! Wiedziałem, że byłoby za pięknie...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Gangnam #1079258 | 83.6.*.* 9 maj 2013 19:04

  Nie mogę doczekać się wyborów. Jak będziemy mieć nowego burmistrza to większość tu komentujących zacznie w niebogłosy chwalić, że w Płońsku coś się dzieje, miasto pozyskało środki itd. itp. Miasto Płońsk będzie wtedy pięknie opisywane w Internecie. Proponuję trenować to od dziś, bo wybory już tuż tuż...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Czy powróci kawiarnia C.H.A.O.S? #1079114 | 37.31.*.* 9 maj 2013 15:49

   Wszystko pięknie opisujecie - kawiarnia C.H.A.O.S w tym miejscu była która nadała temu miastu charakteru na miarę warszawskiej Stodoły, grały w niej najlepsze kapele i wokaliści z Polski, niestety przez osoby z kręgów miejskich została zniszczona pod zarzutami im odpowiadającymi. Te klimaty już nigdy nie wrócą jak także gwiazdy tego formatu które tam grały, a to co robi obecnie Wiśniewska to marne próby dorównania poprzednikom aby się wykazać na nowym stołku. Nie sztuka mieć budżetową kasę i ją wydawać na kapele, sztuką jest zapraszać tych ludzi za symboliczną ,,złotówkę'' bo sami mają ochotę przyjechać i zagrać dla fajnych ludzi!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. super #1079057 | 217.97.*.* 9 maj 2013 14:43

   Witrynki, salki, a nam chodzi o kino z prawdziwego zdarzenia (a nie wyjazdy do Warszawy). Rozumiem, że na zewnątrz odnowiony zabytek, a w środku bida. Brak danych w artykule co do środków finansowych na wyposażenie kina (w ogóle remontu kina) tych sal itp. Świetny chwyt wyborczy, pytanie jedynie co dalej nasza "władza" wymyśli. A swoją drogą za te pieniądze można by było wybudowac nowy w pełni nowoczesny obiekt, wystarczy popatrzec na obiekty skandynawskie. Nadal mam poczucie, że będą to zmarnowane pieniądze.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. agis #1079050 | 217.97.*.* 9 maj 2013 14:36

    Proponuję nad wydawaniem środków unijnych na remont MCK ustanowic radę nadzorczą ( może z radnych opozycyjnych), tak aby każdemu zamówieniu, zleceniu, zakupowi przyglądała się blisko, a nie potem dochodzic swych praw po różnych instytucjach. Dośc już tych płońskich afer, myślę, że burmistrz nie będzie miał nic przeciwko temu aby radni opozycyjni przyglądali się sposobowi wydania tak dużej sumy pieniędzy. Również lokalna prasa powinna systematycznie przyglądac się przetargom i zamówieniom, a o wszystkich informowac na bieżąco opinię publiczną. I jeszcze jedno pytanie: kim jest Pani Ela Wiśniewska - dyrektorem, czy menażerem, jak została zatrudniona na tym stanowisku, bo jakoś tak dziwnie bez konkursu, a te różne formy zatrudnienia niosą za sobą różne następstwa. Droga redakcjo mam nadzieję na dziennikarski obiektywizm.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (27)