środa, 21 listopada 2018. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

Podziel się:

Podziel się:

Uwaga na oszustwa internetowe! Tym razem ofiarami osoby poszukujące pracy!

W ostatnim czasie nasiliły się ataki na internautów w postaci wyłudzenia danych. W moim przypadku czujność okazała się dobrym doradcą. Poniższy artykuł może być przestrogą dla wszystkich, którzy być może przez nierozwagę mogą dać się nabrać na triki oszustów. Wiedziony ciekawością sprawdziłem, co tak naprawdę kryje się pod rzekomą ofertą pracy.

Oszustwa przybierają różne formy. Mogą być to wyłudzenia numerów kont bankowych, numerów PIN czy danych z dowodu osobistego. Ja tym razem chciałem skupić się na sytuacji, która przytrafia się coraz większej rzeszy internautów - naciąganie na usługi premium typu płatne wiadomości SMS czy SPAM.
Jakiś czas temu na pewnym portalu ogłoszeniowym zamieściłem ogłoszenie, w którym napisałem, że poszukuję pracy. W dniu dzisiejszym, mniej więcej około godziny 7 rano dostałem dziwny SMS z numeru +48 799 043 105 o następującej treści:
"Witam znalazłem ogłoszenie na olx i mogę zaoferować pracę, proszę odpisać na e-maila: dehuz14@gmail.com. Proszę nie dzwonić gdyż nie mogę rozmawiać."
Czyż to nie dziwne? Ktoś oferuje pracę, ale nie odpowiada na telefony? Już samo to wzbudziło moje podejrzenia. Jednak targany ciekawością napisałem na podany powyżej e-mail. Oto jaką odpowiedź otrzymałem od niejakiej Basi Kopik:
"Witam, przygotowałam informacje na temat pracy oraz dokumenty aplikacyjne które należy przeczytać, wypełnić a następnie je nam odesłać w celu weryfikacji. Link do dokumentów: http://rocket-host.eu/A1_42c9188309/a26aa4c66d (na stronie proszę podać numer w celu weryfikacji) . Prosimy o jak najszybsze wysłanie dokumentów :)"
I ponownie prowadzony przez ciekawość i rozwagę brnąłem dalej. Wszedłem w podany link. Moim oczom ukazał się portal hostingowy "Rocket Host".
I tutaj uwaga!
Po naciśnięciu przycisku "pobierz" naszym oczom ukazuje się okienko z miejscem na nr telefonu. Po podaniu numeru stajemy się naciągnięci na płatne SMS'y premium z ezoteryką i pogodą, a za jeden SMS zapłacicie ponad 6 zł netto. Te informacje znajdziecie dopiero w regulaminie dostępnym w/w portalu hostingowym.
Jak widać oszuści imają się wielu sposobów, aby tylko nas, internautów, naciągnąć na usługi, których w rzeczywistości nie chcemy wykupować. Ostrożność wskazana jest na każdym kroku. Pamiętajmy, że podawanie jakichkolwiek naszych danych zawsze wiąże się z ryzykiem, a na nieuważne osoby czekają pułapki. Ja powyższą sprawę zgłosiłem na Policję. Mam nadzieję, że powyższy artykuł będzie dla Was przestrogą,
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Krzysztof Bielicki oraz opublikowany na portalu Płońsk: Uwaga na oszustwa internetowe! Tym razem ofiarami osoby poszukujące pracy!
Oceń artykuł:

(0)