Wtorek, 20 listopada 2018. Imieniny Anatola, Edyty, Rafała

Przewodniczący Tucholski: Widzę straszną panikę i strach w oczach grupki ludzi

2015-12-31 12:03:52 (ost. akt: 2015-12-31 12:33:06)
Tuż przed rozpoczęciem konferencji przed drzwiami stanęło kilku kupców. Jej świadkiem chciał być również rzecznik prasowy UM. - To spotkanie tylko dla dziennikarzy. Zapraszamy za godzinę - mówili do handlarzy K. Tucholski i M. Kośmider

Tuż przed rozpoczęciem konferencji przed drzwiami stanęło kilku kupców. Jej świadkiem chciał być również rzecznik prasowy UM. - To spotkanie tylko dla dziennikarzy. Zapraszamy za godzinę - mówili do handlarzy K. Tucholski i M. Kośmider

Autor zdjęcia: DT

Podziel się:

To, co usłyszeliśmy w minioną środę od trojga radnych w sprawie miejskich targowisk, zgoła różniło się od stanowiska, które prezentował burmistrz i liczna grupa jego pracowników. Przewodniczący rady nazywa wypowiedzi urzędników ,,stekiem bzdur”, ,,manipulacją”, ,,propagandą” i ,,dezinformowaniem opinii publicznej”. Na konferencję prasową w biurze poselskim PiS miało ochotę wejść kilkoro kupców oraz rzecznik ratusza. Bezskutecznie. - To spotkanie organizujemy tylko dla mediów, możemy spotkać się i porozmawiać w innym czasie – zwracał się do handlarzy stojących przed wejściem do budynku przy ul. Płockiej Krzysztof Tucholski.

Jak można było się spodziewać, odpowiedzią na konferencję w urzędzie miasta był wczorajszy briefing na tematy targowe, który zwołano w nowo otwartej siedzibie posła Macieja Wąsika. Przed dziennikarzami zasiedli: wspomniany szef rady oraz radni Magdalena Dobrzyńska oraz Marcin Kośmider. Krzysztof Tucholski odniósł się do słów przeciwników uchwały, posiłkując się cytatami zaczerpniętymi z artykułu opublikowanego na portalu Nowy Kurier Płoński.

Przewodniczący pokazał dwie uchwały. Pierwsza odnosi się do opłat komunalnych, tj.: miesięczna opłata za rezerwację wykorzystywanego stanowiska handlowego, którą do tej pory kupcy płacili u inkasenta. Od nowego roku będą robili to albo poprzez wpłatę w kasie magistratu, albo przelewem na poczcie, bądź też poprzez konto internetowe. - Tu się nic nie zmienia, każdy do 10-tego płaci za następny miesiąc. Jeżeli ktoś handluje na naszym targu cały czas, może dokonać wpłaty z wyprzedzeniem, np. raz na pół roku. À propos tej uchwały to przypominam, iż była propozycja burmistrza, aby podnieść opłatę o 23-procentową stawkę VAT. My jednak zostawiliśmy opłaty na poziomie z tego roku, zmieniając jedynie zapis o wpłacie w kasie urzędu – tłumaczył Krzysztof Tucholski.

Druga z uchwał określa stawki opłat targowych płaconych u inkasentów przy wjeździe na ,,Targowicę”. - Nie będzie podziału na produkty zagraniczne i krajowe, gdyż nie jesteśmy w stanie ich pochodzenia tak naprawdę sprawdzić. Zostało więc to wyrównane – wyjaśniał Tucholski, odnosząc się również do zapowiadanych przez urzędników ewentualnych strat. - W uchwale jest wyróżnionych wiele opłat. Dziś nikt nam nie powie, ile jest wpływów z opłaty targowej, parkingów, reklam, czy też z roznoszenia ulotek. Wszystko idzie do jednego worka. Gdyby były kasy fiskalne, każda pozycja miałaby przypisany swój kod i po roku czasu mielibyśmy pełną analizę dochodów na targowisku. W tej chwili nie wiemy nic – oceniał. - My cywilizujemy targowisko, która działa jak działało w połowie XX wieku. Kupcy sami proszą o kasy fiskalne, bo nie mogą patrzeć na to, co się tam dzieje.

- Wpływy z opłat sięgają miliona złotych, nawet ponad tę kwotę. To bardzo duża suma. Jak to policzyć bez kas fiskalnych…? - zastanawiał się Marcin Kośmider. - Jestem pełen uznania dla inkasentów, wstają wcześnie rano, pracują w mrozie, ale dlaczego tak boją się tych kas. To o czymś świadczy... – dodawał.

http://i.wm.pl/00/08/05/85/f/dsc-0229-picture56850b5719e8c.jpg
30 grudnia odbyła się konferencja prasowa w biurze poselskim Macieja Wąsika. Tematem przewodnim była kwestia miejscowych targowisk. Radni odpowiedzieli tym samym burmistrzowi, miejskim urzędnikom i pracownikom referatu obsługi targowisk na ich stanowisko w sprawie opłat i wszystkiego, co się z tym wiąże. Od lewej: Magdalena Dobrzyńska, Krzysztof Tucholski (pokazuje obecnie obowiązujący bilet wjazdu na targ) i Marcin Kośmider (fot. Dawid Turowiecki)

- Dla inkasenta nie powinno być różnicy, czy wyda kwit, czy paragon z kasy fiskalnej. Nie widzę problemu, aby przy rzetelnym uszczelnieniu systemu opłat i ich rzetelnej pracy, rzetelnie ich wynagradzać – wskazywał Krzysztof Tucholski, prezentując bilet wjazdu na okołotargowy parking. - Data jest bardzo niewidoczna, godziny nie ma wcale wpisanej. Ten bilet może krążyć przez cały dzień. Inkasent nie ma pewności, ile osób wjedzie na ten sam bilet. Tak wygląda biletowanie! Czy my żyjemy w XXI w., z kim my mamy do czynienia, i kto rządzi tym miastem... - stwierdzał bez ogródek przewodniczący. - Jedna z dyrektorek wydziału urzędu miejskiego mówi, że dziś dla kogoś problemem jest zaznajomienie się z numerem konta bankowego, a komendant straży miejskiej twierdzi, iż dzięki temu, że ktoś nie zapłaci inkasentowi tylko wpłaci pieniądze do urzędu, to stanie pół miasta, wiadukty oraz droga wojewódzka. To czysta manipulacja – nie pozostawiał suchej nikt na zwolennikach ,,dawnego porządku” Krzysztof Tucholski.

Jak wskazywali radni, jednym z ich postulatów do budżetu 2016 roku jest zabezpieczenie pieniędzy na zakup systemu parkingowego: szlabanu i parkometru, który stanie przy wjeździe na parking. - Usprawni to i przede wszystkim uporządkuje kwestie zbierania pieniędzy od wszystkich, którzy na parking wjadą – stwierdzała Magdalena Dobrzyńska. - Żeby nie było takich oto sytuacji... – pokazywał raz jeszcze bilet wjazdu Krzysztof Tucholski. - Będzie jak w przypadku szpitala. Każdy wjedzie z datą, będzie opłata za godzinę, na pewno niższa, a wyjeżdżając komputer policzy, jaką stawkę dany kupiec ma zapłacić. Ktoś w budce będzie te pieniądze odbierał i na koniec dnia rozliczy się z raportu – obrazowo rzecz ujmował szef rady miasta.

Dziennikarze dowiedzieli się ponadto, iż na ,,Manhattan” wejdą wkrótce członkowie komisji rewizyjnej. - Dochodzą do mnie informację, że jedni kupcy uczciwie płacą za wynajmowane stanowisko, a inni wynajmują np. cztery miejsca a płacą za dwa lub rozliczają się towarem. Rozszerzają sobie również wiaty jak chcą i to bez dodatkowych opłat – stwierdzał Tucholski. - Osoba, która płaci uczciwie za swoje stoiska ma dzienne koszty wyższe aniżeli ta, która po koleżeńsku i po znajomości płaci sobie połowę stawki. Tak być nie może – alarmował.

Przewodniczący Krzysztof Tucholski nie zgadza się ze stwierdzeniem, że nowo przyjęta uchwała, która ma obowiązywać od 1 stycznia, szkodzi kupcom i mieszkańcom. - Może i szkodzi, ale wąskiej grupie osób, której coś jakby uciekało. O pewnych rzeczach przekonamy się na koniec 2016 r., porównując wpływy z opłat tegorocznych i przyszłorocznych. Jeżeli okaże się, że te wpływy za 2016 r. będą wyższe, to zadamy pytanie, gdzie była ta różnica do tej pory – podsumowywał Tucholski.

Dawid Turowiecki

Pod tym linkiem znajdziecie materiał z konferencji prasowej zorganizowanej przez burmistrza Płońska w sprawie targowisk: http://nowykurierplonski.pl/323670,Samorzadowy-spor-wokol-plonskiej-Targowicyquot.html#axzz3vbb4w5Qh

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Dawid Turowiecki

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dawaj #1898573 | 31.63.*.* 4 sty 2016 22:36

  Ale się będą bronić ale będą wypisywać ale płakać oj joj joj jaka tragedia ktoś kazał się normalnie rozliczać ooooo Boże ooooo jejku no tera siedzim i piszem na tych co wymyślili ha ha ha A skończyć z tym dziadostwem raz na zawsze! skończyć te układy trwające latami raz na zawsze! sprawdzić wszystko i wszystkich i winnych ukarać ! niech płaczą! niech wypisują tylko tyle potrafią...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Przejrzystość... #1895159 | 37.190.*.* 2 sty 2016 07:04

   to nie to samo,co "przejżystość" , jak i przezroczystość nie jest opluwaniem, insynuowaniem czy pseudokontrolowaniem. Czasem przykład z góry nie jest najlepszy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. przejżystość w tym kraju mile niewidziana #1895097 | 31.63.*.* 1 sty 2016 23:00

    ha ha ha no i jak mówiłem już to komuś przeszkadza i wypisuje głupie komentarze. Lepiej robić prowizorycznie wszystko ponieważ trudniej jest to skontrolować , a jak trudniej skontrolować to lepiej dla tych których to dotyczy. Najlepiej to kartki wydzierać z zeszytu i dawać zamiast jako bilety. Dlatego Ci co na samej górze w wyborach mają łatwiej ponieważ pozwolili ludziom na prowizorkę która... A jak przyjdzie nowy władca i zabroni .... Takie jest myślenie....

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Baska #1895046 | 5.172.*.* 1 sty 2016 21:45

    Żenada. Takie rzeczy i taka rada miejska tylko w Płońsku.

    Ocena komentarza: warty uwagi (22) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   3. Apel do Rajców . #1895033 | 5.172.*.* 1 sty 2016 21:16

    Państwo radni tylko obrażacie ,podejrzewacie, oskarżacie . Przez swoje chore ego . My będziemy to pamiętać za 3 lata przy urnach .

    Ocena komentarza: warty uwagi (21) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (28)