Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

,,Wyklęci" wspierani na planie przez grupę płońszczan. Każdy może pomóc

2015-12-28 11:34:13 (ost. akt: 2015-12-28 12:36:46)
Płońszczanie już po raz kolejny uczestniczyli w zdjęciach do pełnometrażowego filmu o polskim podziemiu antykomunistycznym. Realizacja tego projektu niestety napotyka na problemy natury finansowej

Płońszczanie już po raz kolejny uczestniczyli w zdjęciach do pełnometrażowego filmu o polskim podziemiu antykomunistycznym. Realizacja tego projektu niestety napotyka na problemy natury finansowej

Autor zdjęcia: Kamil Andrzej Misiak

Podziel się:

Emocje, które towarzyszyły wizycie Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk na planie filmowym w Parku Etnograficznym w Tokarni (gm. Chęciny) w województwie świętokrzyskim, są trudne do opisania, przyznaje Julka Piechota uczestnicząca w zdjęciach do ,,Wyklętego".

Nic nadzwyczajnego nie dzieje się do czasu, gdy pianie kogutów zagłuszyły odgłosy warkotu silników wjeżdżających do wsi samochodów żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego oraz UB. Ubecy grożą, krzyczą, popychają, nie zwracając uwagi czy mają do czynienia ze starcem czy z kobietą niosąca na rękach małe dziecko. Zagonili mieszkańców do jednego miejsca, żeby pokazać im zabitych patriotów, Żołnierzy Wyklętych...

Płacz kobiet, przerażenie, strach. Na samochodzie leżało czterech młodych mężczyzn ubranych w poszarpane i wyblakłe już polskie mundury z czasów niepodległej Polski, nie żyli. Wszyscy stali jak wryci, czując na sobie wzrok ubeków i wymierzone w plecy karabiny. Właśnie wtedy poczułam wibracje telefonu w mojej kieszeni. Tylko dzięki temu wróciła świadomość, że to tylko plan filmu „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego.


Foto: Zbigniew Kaniak i Kamil Andrzej Misiak

Członkowie płońskiej jednostki strzeleckiej już po raz kolejny wcielili się w rolę statystów na planie filmowym, tym razem nie jako żołnierze, ale ludność cywilna, która również była zastraszana przez komunistyczny aparat terroru. Każdy sprzeciwiający się władzy ludowej był karany śmiercią lub poniewierką.

Byliśmy wśród profesjonalnych aktorów takich jak: Marek Siudym, Pijyotr Cyrwus, czy Robert Wrzosek. Całym sercem zaangażowali się oni w ten filmowy projekt. Jestem dumna z tego, że mogłam być świadkiem tego wydarzenia.

Julka Piechota

Zrealizowano już połowę zdjęć. Premiera filmu może odbyć się w marcu 2017 roku. Twórcy ,,Wyklętego", który powstaje jedynie z darowizn, wciąż apelują do rodaków o finansowe wsparcie.Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Dawid Turowiecki

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nagonka #1891933 | 5.172.*.* 28 gru 2015 23:25

    ubrać w porcięta, zdjąć buty i ogolić mi to całe towarzystwo

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. @ #1891777 | 79.185.*.* 28 gru 2015 18:30

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. No tak, każdy może pomóc, bo poprzednia władza wolała pieniądze dać na dzieła typu "Pokłosie"