środa, 21 listopada 2018. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

Bez bicia piany. - To budżet zgody - twierdzi starosta płoński

2015-12-23 14:03:47 (ost. akt: 2015-12-30 15:52:03)
Starosta Stolpa podziękował za przyjęcie, jak to nazwał, trudnego budżetu. - Będziemy mieli satysfakcję z inwestycji materialnych. Jest wiele rzeczy, które chceilibyśmy zrobić, ale nie na wszystko starcza nam pieniędzy - podsumował

Starosta Stolpa podziękował za przyjęcie, jak to nazwał, trudnego budżetu. - Będziemy mieli satysfakcję z inwestycji materialnych. Jest wiele rzeczy, które chceilibyśmy zrobić, ale nie na wszystko starcza nam pieniędzy - podsumował

Autor zdjęcia: redakcja/archiwum

Podziel się:

- Budżet jest trudny, ambitny i trochę wyczekujący, ale mam nadzieję, że możliwy do wykonania – oceniał plan finansowy na 2016 rok starosta Andrzej Stolpa. Powiatowi radni wskazywali jednak Zarządowi punkty, które ich zdaniem mogą niepokoić. Mowa m.in. o zadłużeniu, braku pewnych funduszy na zajęcia pozalekcyjne, czy też o wydatkach na promocję.

93 mln zł po stronie planowanych wydatków to o około 8 mln więcej aniżeli było w roku mijającym. 17,5 mln zł w nowym roku pochłoną powiatowe inwestycje. W połowie mają być sfinansowane z funduszy zewnętrznych, stąd starosta określa budżet na 2016 rok jako ,,wyczekujący”. Realizacja wielu przedsięwzięć zależeć bowiem będzie od sytuacji związanej z unijnymi pieniędzmi. Samorządy oczekują na terminy naboru wniosków.

Andrzej Stolpa mówił podczas budżetowej sesji o głównych kierunkach inwestycyjnych na przyszły rok, z których na pierwszym miejscu postawił poprawę infrastruktury drogowej. Wspominał też o dokończeniu budowy szkoły specjalnej. - Chcemy inwestować też w edukację naszej młodzieży. Planujemy złożyć wniosek na rozwój młodych ludzi z terenu powiatu płońskiego, na zajęcia pozalekcyjne ogólnokształcące – stwierdzał starosta. Wartość tego projektu ma wynieść ok. 500 tys. zł, z czego 450 tys. pochodziłoby z funduszy UE.

- A co, jeśli nie dostalibyśmy tych środków, przecież w budżecie nie ma zabezpieczonej złotówki na zajęcia dodatkowe – zauważała radna Elżbieta Wiśniewska. - Na remonty w szkołach i pomoc dydaktyczną pieniądze są symboliczne. - Zajęcia pozalekcyjne są szczególnie istotne dla młodzieży, która przygotowuje się do matury, a którą nie stać na korepetycje. Naszym obowiązkiem jest zabezpieczyć pieniądze na ten cel – popierał koleżankę z ,,Razem dla Powiatu” Dariusz Żelasko. - Będziemy monitorować rozwój wydarzeń w tej sprawie – dodawał.

- Budżet 2016 zakłada zwiększenie wydatków płacowych w starostwie. Te niespełna 400 tys. zł nie byłoby tak widoczne, gdyby w trakcie debaty budżetowej nie pojawiły się informacje, że projekt nie obejmuje wszystkich wydatków: zwiększenia wakatów, czy środków na odprawy – kontynuował radny Żelasko. - Projekt przewiduje poza tym zaciągnięcie kredytu na ponad 3 mln zł, który w sporej części pójdzie na spłatę występującego zadłużenia. Efektem tego jest wzrost zadłużenia powiatu na koniec 2016 roku z 10,5 na 12,3 mln zł – zaznaczał. - Kwota ta nie uwzględnia środków niezbędnych na pokrycie gwarancji kredytowych od kredytów wziętych przez szpital.

http://i.wm.pl/00/08/03/93/f/dsc-0649-picture567a7dd4e24d9.jpg
Jednymi z bardziej aktywnych radnych przy dyskusji nad budżetem na rok 2016 byli Elżbieta Wiśniewska i Dariusz Żelasko (fot. archiwum NKP)

Dariusz Żelasko dość obrazowo wyrażał się na temat sytuacji w szpitalu, aby nakreślić priorytety działania na przyszły rok. - Jak szpital ma zapalenie płuc to powiat ma grypę, a samorządy wiejskie, gminne i miejskie wysoce podwyższoną temperaturę. Co 50-ta złotówka zarobiona przez pracowników z naszego terenu to pieniądze zarobione przez pracowników szpitala. To pokazuje jak ważna jest ta placówka nie tylko ze względu na ochronę zdrowia i sferę społeczną, ale i z ekonomicznego punktu widzenia – podkreślał radny.

Elżbieta Wiśniewska krytykowała rosnący poziom wydatków na promocję powiatu. - To nie są najlepiej wydawane pieniądze. Płatny artykuł w branżowym magazynie nie przysporzy nam ani inwestorów, ani turystów, ręczę za to. Jak mamy budować promocję powiatu na guzikach w Sochocinie, to jestem za tym, aby takie kroki na drugi raz przemyśleć – negatywnie odnosiła się do prowadzonych działań promocyjnych Wiśniewska, z czym nie zgadzał się starosta, uważając, iż przez takie publikacje rośnie zainteresowanie naszym powiatem.

Leonard Milewski podziękował za dobrą atmosferę i merytoryczną dyskusją na komisjach w trakcie pracy nad budżetem. - Nie biliśmy piany, a szukaliśmy rozwiązań – komentował Milewski. - To budżet kompromisu, rozwagi, który jest jednocześnie konstruktywny. Niech nasze doświadczenie w zdobywaniu środków unijnych przynosi jeszcze lepsze rezultaty – mówił radny, który radził, aby odnośnie działań promocyjnych bardziej skupić się na rozbudowie systemu promocji elektronicznej.

Uchwała budżetowa na 2016 rok została podjęta większością głosów. Cztery osoby się wstrzymały, nikt nie zagłosował przeciwko.

Dawid Turowiecki

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Dawid Turowiecki

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lary #1891393 | 83.15.*.* 28 gru 2015 09:40

  A jakże "budżet zgody" bo zastępca już w PiSie a naczelny za chwilę

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Też do Wiśniewskiej #1889843 | 31.63.*.* 24 gru 2015 18:20

   Ile wydano z naszych podatków na MCK i co ma z tego przeciętny obywatel Płońska. Czy nie można by tego wydać na pilniejsze potrzeby. Jaki miało to wpływ na zadłużenie miasta?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. powiatowy #1889529 | 46.174.*.* 24 gru 2015 00:01

   Do pani Wiśniewskiej. Niech się Pani przyjrzy jak pieniądze na promocje są wydawane w mieście. Czemu Pani tego nie poruszy. Bo Pan Pietrasik palcem pogrozi?

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Winczer Krzysztof #1889416 | 31.1.*.* 23 gru 2015 20:33

    93 miliony, ile z tego będzie przeznaczone na rehabilitację neurologiczną dziecięcą ? Czy ktoś z radnych lub starostów mi odpowie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)