Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Prokuratura studzi emocje: - Nie działamy prewencyjnie [ŚLADEM NASZYCH PUBLIKACJI]

2015-12-08 14:16:24 (ost. akt: 2015-12-13 14:29:02)
Prokurator rejonowy mówi wprost, iż odnośnie sprawy 26-letniego płońszczanina nie zachodzą przesłanki, aby zastosować wobec niego tymczasowy areszt

Prokurator rejonowy mówi wprost, iż odnośnie sprawy 26-letniego płońszczanina nie zachodzą przesłanki, aby zastosować wobec niego tymczasowy areszt

Autor zdjęcia: redakcja/archiwum

Podziel się:

- Nie ma przesłanek do zastosowania w tym przypadku tymczasowego aresztowania – stwierdza prokurator rejonowy Ewa Ambroziak, zapytana o sprawcę serii włamań i kradzieży, do których doszło w ostatnich dwóch miesiącach na terenie naszego miasta.

Wracamy do sprawy 26-letniego płońszczanina, który ma na koncie szereg włamań i kradzieży. Jak już informowaliśmy, został on kilka dni temu zatrzymany przez miejscową policję. Usłyszał zarzuty. W komentarzach i w telefonach do redakcji NKP nasi czytelnicy nie kryli oburzenia z faktu, że przestępca pozostaje na wolności, a co za tym idzie może ponownie kogoś okraść.

Z płońskiej komendy usłyszeliśmy, że policja zrobiła ze swojej strony wszystko, co było w jej mocy. - Wykonaliśmy niezbędne czynności pozostające w naszym zakresie. Nasza rola ogranicza się do ścigania i łapania przestępców – podaje sierż. szt. Kinga Drężek, oficer prasowy KPP.

Z kolei w Prokuraturze Rejonowej w Płońsku przypomniano, że rolą prokuratorów jest jak najszybsze skierowanie aktu oskarżenia do sądu. Jak wynika z wypowiedzi szefowej płońskiej prokuratury, takie działanie to tylko kwestia czasu. - Do prokuratury wpłynął wniosek policji o przedłużenie dochodzenia w tej sprawie do 16 stycznia. Teraz prokurator zastanowi się, czy przedłużamy dochodzenie, i czy potrzebne są dodatkowe czynności, czy też nie – mówi Ewa Ambroziak, dodając, iż nie ma żadnych argumentów, aby wobec 26-latka zastosować areszt.

- Na pewno tego rodzaju kwalifikacja prawna jak kradzież zwykła, czy kradzież z włamaniem, szczególnie jeśli ktoś wcześniej nie był karany i jego miejsce zamieszkania jest znane, nie jest podstawą do środków izolacyjnych – kontynuuje prokurator rejonowy. Szefowa płońskiej prokuratury dodaje, iż sprawdzana będzie m.in. karalność 26-latka. - Jeśli będzie karany, to będzie to miało wpływ na wnioskowany przez nas wymiar kary: czy będzie to kara bezwzględna, czy kara w zawieszeniu – ocenia Ewa Ambroziak. Przyznaje, że jest jeszcze za wcześnie, aby w toku postępowanie składać tak kategoryczne deklaracje.

- Prokurator nie może działać w oparciu o stwierdzenie ,,bo tyle nakradł”. Musi dokładnie wykazać, które wymogi zostały spełnione, aby można było zastosować izolację. W tym przypadku o środku zapobiegawczym w postaci tymczasowego aresztu nie może być mowy. Działamy zgodnie z prawem. Ze strony 26-latka nie ma żadnego mataczenia, przyznał się do zarzucanych mu czynów i zgodził na dobrowolne poddanie się karze – zaznacza na koniec Ewa Ambroziak.

Sprawa płońszczanina ma zostać niedługo skierowana z aktem oskarżenia do sądu. (DT)

Poprzedni materiał, dotyczący tej sprawy, znajdziecie pod tym linkiem: http://nowykurierplonski.pl/319131,Policyjne-zatrzymanie-plonszczanina-ktory-zwinal-telewizor-z-hotelu-i-monitor-z-przychodni.html#axzz3tXhdLDmy

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Polskie prawo lub bezprawo .... #1879483 | 95.49.*.* 11 gru 2015 20:52

    Co mamy prawo w tym kraju to jakiś ŻART ! Z tego wynika ,że można włamywać się do czyjegoś domu i nic nie zrobią. To jest chore Państwo nieuleczalnie chore! Nie mamy żadnego normalnego prawa. Kto takie głupie prawo ustalił? Za chwilę okaże się , że gość ukradnie tabliczkę czekolady i go zamkną ha ha ha wszystko w tym kraju jest możliwe... Złodziej włamuje się to od razu powinien becalować i przynajmniej do jakiś prac na rzecz miasta lub poszkodowanego. A jak nie to do paki !

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Wniosek #1877359 | 5.172.*.* 9 gru 2015 11:25

    Można kraść ile wejdzie i tak nic nie zrobią...

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz