Czwartek, 16 sierpnia 2018. Imieniny Joachima, Nory, Stefana

Polary pójdą w odstawkę, najlepsi uczniowie dostaną nagrody pieniężne

2015-12-02 13:01:36 (ost. akt: 2015-12-07 13:29:50)
Temat stypendiów wywołał dosyć burzliwą dyskusję podczas ostatniej sesji rady miasta

Temat stypendiów wywołał dosyć burzliwą dyskusję podczas ostatniej sesji rady miasta

Autor zdjęcia: DT

Podziel się:

Dobra wiadomość dla uczniów podstawówek i gimnazjów, którzy osiągają ponadprzeciętne wyniki w nauce oraz świetnie spisują się, reprezentując miasto, na arenach sportowych. Rada przyjęła uchwałę o stypendiach.

Łącznie na ten cel przeznaczono około 110 tys. zł. Kto ma szansę na takie wsparcie finansowe?

Stypendium za wyniki w nauce udzielane będzie udzielane uczniowi, który uzyska średnią ocen 5,1 i powyżej (szkoła podstawowa) oraz wzorową lub bardzo dobrą ocenę z zachowania w semestrze poprzedzającym semestr, w którym przyznaje się stypendium. Jeśli chodzi o gimnazja w grę wchodzić będzie średnia 5,0 i powyżej. W obydwu przypadkach stypendium wynosi 250 zł. Stypendium wypłacane będzie, zgodnie z sugestią dyrektorów, jednorazowo, a nie co miesiąc, jak pierwotnie zakładali wnioskodawcy. Stypendium będzie należało się również tym uczniom, którzy zdobędą tytuł laureata lub finalisty w konkursach przedmiotowych i tematycznych. Za rangę wojewódzką (miejsce I-III) uczeń otrzyma pomoc w kwocie 300 zł, natomiast szczebel krajowy (miejsca I-VI) równać się będzie kwocie 500 zł – również wypłacane jednorazowo.

Zyskają również utalentowani sportowcy, zarówno ci, którzy uprawiają dyscypliny indywidualne, jak i ci z konkurencji drużynowych. Indywidualne stawki wahają się od 200 zł (zawody rejonowe – miejsca I-III) przez 400 zł (wojewódzkie – miejsca I-IV) i 800 zł (krajowe 0 miejsca I-VI) do 1200 zł (międzynarodowe – miejsca I-X). W zespole, zależnie od rangi sportowego wydarzenia, stypendium zaczynać się będzie od 100 a kończyć na 600 zł na każdego członka ekipy.

Przypomnijmy, że uchwała została zdjęta z październikowego porządku obrad, a jej powrót, jak się okazało, oznaczał kolejną dyskusję. - Nie chcieliśmy tej uchwały wprowadzać na szybko. Dyrektorzy szkół przygotowali swoje propozycję, które w 90 proc. uwzględniliśmy – mówił podczas ostatniej sesji Krzysztof Tucholski, przewodniczący RM w Płońsk.

Burmistrz Andrzej Pietrasik stwierdzał, iż towarzyszący uchwale miejski program edukacyjny, dotyczący uzdolnionych uczniów, nie został zaopiniowany ani przez niego, ani przez ratuszową obsługę prawną. - Jestem za stypendiami, mam tylko uwagi, co do sposobu procedowania i ścieźki prawnej - oceniał Pietrasik.

Program, co zresztą stało się za sprawą jednomyślnego głosowania, został wprowadzony, a to pozwoliło przejść do uchwały o stypendiach. - Program jest ogólny, napisany na jednej kartce. Przyjmując go zgodnie, trochę państwo przesadziliście. Nie ma w nim wyznaczonych kierunków działań – nie dawała za wygraną Katarzyna Mikołajewska, dyrektorka wydziału polityki społecznej UM w Płońsku.

Radny Andrzej Kwiatkowski przypominał o wniosku z komisji budżetu, aby powołać zespół, który zająłby się przygotowaniem programu, jego zdaniem, ,,jednolitego, przemyślanego, uczciwego i otwartego” dla wszystkich szkół. - Sensowniej przeznaczyć te pieniądze na poprawę samego systemu edukacji niż premiować za średnie uczniów. Program należałoby przygotować pod kątem ścieżki rozwoju grupy zdolnych i zainteresowanych uczniów – uważał Kwiatkowski – Nie jestem przeciwni funkcjonowaniu stypendiów, natomiast mam zastrzeżenia co do formy.

- Super, że coś takiego będzie obowiązywać. Coś, co dowartościuje dzieci i młodzież. Uczeń będzie wreszcie prawdziwie doceniony. Za 200 zł może kupić sobie profesjonalne obuwie, a nie tak jak to było dotychczas wręczano mu słynny polar z napisem MCSiR. Teraz to będzie realna pomoc – mówił radny Wojciech Bluszcz. - Każdy uczeń, który osiągnie sukces, dostanie nagrody finansowe. Dlatego dziwi mnie to larum i sprzeciw niektórych.

Stanowczy głos w dyskusji zabrał radny Henryk Zienkiewicz. - Zapomnieliście komu mają służyć te stypendia – zwracał się m.in. do siedzącego przed nim radnego Kwiatkowskiego. - Tu chodzi o uzdolnione i pracowite dzieci oraz młodzież. Jeżeli jest intencja, by wesprzeć tych uczniów, to tu się nie ma nad czym zastanawiać. Na pewno nie będą to środki zmarnowane, ale prawidłowo spożytkowane - dodawał wieloletni nauczyciel.

- Po roku funkcjonowania tej uchwały zobaczymy, jak to będzie wyglądało. Jeżeli coś trzeba będzie zmienić, poprawić, ulepszyć, to jesteśmy otwarci. Zależy nam tylko na tym, aby dzieci i młodzież byli nagradzani za swoją naukę i osiągnięcia w sporcie – wskazywał Krzysztof Tucholski, dodając, iż przyjęte stawki nagród i łączna ich kwota oparte są na wykazie uczniów ze szkół, którzy uzyskali średnie ocen 5,0 i wyżej w poszczególnych semestrach.

Stypendialna uchwała przeszła większością głosów: 14 radnych było za, czterech przeciwko, a dwoje z głosem się wstrzymało.

Dawid Turowiecki

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Dawid Turowiecki

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ha #1875130 | 176.221.*.* 6 gru 2015 16:15

  Stypendia to już dawno były. Moje dziecko otrzymywało. A teraz nie ma?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. za co?komu? i jak? #1872957 | 31.63.*.* 3 gru 2015 22:45

   To wszystko to tylko polityka niestety... Fajnie ,że jest pomysł by nie rozdawać nigdy więcej tych polarów ale obawiam się ,że będzie problem w przyznawaniu czyli komu dać komu nie. U nas nagrody nie rozdaje się wszystkim tym co zasłużyli tylko koleżkom lub pod publikę. Nie raz już tak było, że nagradzano kogoś za jakieś zasługi których miał zero! To jest trochę może nawet więcej jak trochę chore jeśli nagradza się polityka za 25 lat pracy na rzecz samorządu, a on jest radnym od roku i jeszcze nic znaczącego nie zrobił. Czemu to ma służyć? na serio pytam! Moim zdaniem była kasa do wydania to ktoś wpadł na pomysł by zrobić podziękowania (jak najwięcej podziękowań) a przy okazji poprawić swój wizerunek i może ..... może ...... Krótko mówiąc bez sensu to było trzeba było wydać pieniądze na coś co jest potrzebne.

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. nauczyciel #1871997 | 46.174.*.* 2 gru 2015 23:50

    Stypendia powinny być tylko socjalne. Dlaczego? niestety , na forum publicznym na to pytanie nie moge odpowiedziec.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Wujek #1871995 | 46.174.*.* 2 gru 2015 23:49

    Brawo radni. Bardzo dobry pomysł. Niestety poprzednie rady na to nie wpadły.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. ? #1871939 | 89.72.*.* 2 gru 2015 22:26

     Każdy, kto ma dzieci w szkole wie, że nauczyciele mają różny stosunek do oceniania. Jeden stawia 6 inny uznaje, że 5 to już dużo, a 6 to tylko odnwielkiego dzwonu. Do tego dochodzi stronniczość, czasem ktoś ma lepsze oceny, bo nauczyciel go zwyczajnie lubi. Dlatego średnia nie jest dobrą miarą do porównywania uczniów. Bo różni nauczyciele, różnie oceniają i dzieci uczone przez bardziej wymagających nauczycieli mogą się czuć pokrzywdzone.

     Ocena komentarza: warty uwagi (18) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

     Pokaż wszystkie komentarze (25)