Wtorek, 18 września 2018. Imieniny Ireny, Irminy, Stanisława

Obecnie przyjęcie uchodźców deklaruje gmina a nie miasto, a to różnica

2015-11-27 14:35:39 (ost. akt: 2015-11-30 12:09:56)
Filip Przedpełski, rzecznik prasowy ratusza, pod adresem którego padło wiele słów ze strony radnych Magdaleny Dobrzyńskiej i Wojciecha Bluszcza

Filip Przedpełski, rzecznik prasowy ratusza, pod adresem którego padło wiele słów ze strony radnych Magdaleny Dobrzyńskiej i Wojciecha Bluszcza

Autor zdjęcia: DT

Podziel się:

Temat uchodźców rozbrzmiał na czwartkowych obradach miejskich rajców. Radni odnieśli się do publikacji medialnych o tym, jakoby miasto chciało przyjąć imigrantów. Władze miejskie zaprzeczają, iż żadnych deklaracji nie było, a jest na tę chwilę apel o pomoc humanitarną. Opozycja wzywa burmistrza i rzecznika prasowego ratusza do sprostowania informacji, które mogą wprowadzać w błąd opinię publiczną. Innym wątkiem w dyskusji było to, co powiedział w radiowej audycji rzecznik ratusza...

O jasny komunikat w tej sprawie zaapelował radny Wojciech Bluszcz, opierając się na wywiadzie przeprowadzonym przez RDC z burmistrzem Płońska i materiale zamieszczonym na stronie radia, który zaczyna się od słów: ,,Płońsk chce przyjąć uchodźców” (…). - Czy pan to konsultował z mieszkańcami, gdzie docelowo mieliby trafić ci uchodźcy? – pytał Bluszcz.

- Zwrócił się do nas z pytaniem wojewoda mazowiecki, czy miasto zechce przyjąć uchodźców – mówił wczoraj burmistrz Andrzej Pietrasik. - W odpowiedzi odpisaliśmy (pismo z 9 listopada br.), iż z uwagi na brak określenia zasad przyjęcia uchodźców, uchylamy się od wypełnienia tabeli, w której m.in. należało wpisać liczbę uchodźców, których dany samorząd miałby przyjąć – kontynuował szef ratusza. - My deklarujemy rozpatrzenie przyjęcia uchodźców. Kwestia ich przyjęcia to są najpierw kompetencje rządu, a nie moje. Jeśli mówiłem, to mówiłem o pomocy humanitarnej, bo za taką jestem.

Przesłuchując wywiad, nie znajdujemy w nim jednoznacznego stwierdzenia burmistrza o tym, że chce on, jako gospodarz miasta, przyjąć uchodźców. W audycji wymienia się Płońsk, jako to miejsce, gdzie zakwaterowanoby takie rodziny. Faktycznie chodzi o gminę wiejską Płońsk, a nie o miasto. Czytającego artykuł, o którym dyskutowano na sesji, może zmylić fakt rozmowy na ten temat z burmistrzem, a nie z wójtem. Gmina Płońsk jest w grupie sześciu gmin z Mazowsza, gdzie w sumie miałoby trafić 11 rodzin.

- Tak, zadeklarowaliśmy przyjęcie jednej rodziny na teren naszej gminy, tylko na ustalonych wcześniej zasadach – mówił nam dziś wójt Aleksander Jarosławski. - Myślę, że przyjęcie takiej ilości osób nie będzie stanowiło problemu – dodaje gospodarz płońskiej gminy.

Podczas ostatniej sesji radny Wojciech Bluszcz wszedł na serwis internetowy, z którego pochodził budzący jego wątpliwości materiał, i zażądał od rzecznika prasowego urzędu miasta sprostowania informacji w nim zawartych. - Z artykuły wyraźnie wynika, że to miasto i burmistrz chce przyjąć uchodźców. Jeśli nie jest to prawdą, to rzecznik prasowy jest od tego, aby to natychmiast sprostować, aby pewne rzeczy wyjaśnić, bo poszedł błędny przekaz do mieszkańców Płońska. Może redaktor pana źle zrozumiał, ale taka informacja w przestrzeni publicznej funkcjonuje, że chcemy uchodźców – apelował Bluszcz.

http://i.wm.pl/00/07/92/23/f/dsc-0674-picture565849ddb1725.jpg
Wojciech Bluszcz apelował do burmistrza i rzecznika prasowego ratusza, aby sprostować doniesienia medialne o rzekomej zgodzie miasta na przyjęcie uchodźców. Radny odczytywał z telefonu fragment artykułu na ten temat z serwisu internetowego radia. Radna Magdalena Dobrzyńska odnosiła się z kolei do radiowej wypowiedzi Filipa Przedpełskiego (fot. DT)

- Informacja wzięła się z biura prasowego wojewody mazowieckiego. Ze strony ani burmistrza, ani urzędników nie padła żadna deklaracja na temat przyjęcia kogokolwiek do Płońska – zarzekał się Andrzej Pietrasik.

Zadzwoniliśmy do oddziału prasowego wojewody mazowieckiego. Rzeczniczka prasowa Ivetta Biały potwierdza, że nasze miasto nie zgłosiło gotowości do przyjęcia jakiegokolwiek imigranta. W grę wchodzi, jak już podawaliśmy, gmina Płońsk.

- Wojewoda mazowiecki, na prośbę Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zwrócił się do wszystkich samorządówo przekazanie wstępnych informacji o możliwościach przyjęcia uchodźców. Na Mazowszu taką gotowość zadeklarowało sześć gmin (Grodzisk Mazowiecki, Płońsk, Olszewo-Borki, Ciechanów, Czosnów, Pruszków), które w 2016 roku łącznie mogą przyjąć 11 rodzin (do 33 osób). Dane mają charakter wyłącznie orientacyjny i nie stanowią wiążącej deklaracji ze strony samorządów – czytamy w komunikacie nadesłanym do redakcji NKP z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. - Pisma miały związek ze standardową procedurą operacyjną zawartą w Krajowym Planie Zarządzania Kryzysowego, dotyczącą masowego napływu cudzoziemców. Działania miały za zadanie skoordynowanie przygotowania wojewodów do ewentualnego zapewnienia warunków bytowych cudzoziemcom oraz sprawdzenie procedur i planów, które mogłyby być wykorzystane w sytuacji nagłego przybycia cudzoziemców.

Radną Magdalenę Dobrzyńską zainteresowała z kolei radiowa wypowiedź rzecznika prasowego magistratu. - Podczas wywiadu dla radia RMF (do tego nagrania nie dotarliśmy – red.) rzecznik poinformował, że miasto jest przygotowane i przyjmie uchodźców. - Nie znam takie wypowiedzi – odparł burmistrz Pietrasik. - Może moja wypowiedź została zmanipulowana, bo znam nasze stanowisko w tej sprawie, i wiem, co mówiłem – zaprzeczał Filip Przedpełski. Na co radna Dobrzyńska odpowiedziała: - Odniosłam wrażenie po tej wypowiedzi, że Płońsk jest gotowy na przyjęcie uchodźców. Takie było meritum pana wypowiedzi.

Tak więc na tę chwilę wiemy, że na razie w samym mieście uchodźcy się nie pojawią. O dalszych, ewentualnych decyzjach w tej dzielącej społeczeństwo sprawie, będziemy na bieżąco informowali.

Dawid Turowiecki

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Dawid Turowiecki

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wstyd #1868631 | 46.174.*.* 28 lis 2015 21:47

  Panowie radni, katolicy!!!!!!!!!!!!!! Czy znacie przypowieść o miłosiernym Samarytaninie?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Lary #1868444 | 46.174.*.* 28 lis 2015 16:35

   radni znaleźli temat zastępczy aby nadal nie odpowiedzieć na pytanie GDZIE MIESZKAJĄ?? a panna Dobrzyńska to niech się tak nie szczerzy bo się zmarszczki porobią i tapeta odpadnie! Żądam odpowiedzi gdzie panna mieszka?!

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. swinia #1868069 | 31.63.*.* 27 lis 2015 23:49

    Kto chce przyjąć ciapatych niech weźmie ich pod swój dach skoro taki wspaniałomyślny i tolerancyjny. Podobno w hotelu na wolności mieli ich zakwaterować na nasz koszt.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

    1. mieszkaniec #1868026 | 46.174.*.* 27 lis 2015 22:36

     do wszystkich radnych wezmiecie się wszyscy za robote i zróbcie coś dla tego miasta tylko sie kłócicie o jakieś pierdoły, bo jak tak dalej bedzie to ludzie sie wkurzą i was wywiązą na taczkach z tego urzędu i tak po ryjach dostaniecie że się na ukraine wyniesiecie i policja wam nie pomoże, nie zostaliście wybrani żeby siedzieć na dupie i brać kase, tylko swoimi decyzjami rozwijać miasto kulturalnie jak i gospodarczo, bo inaczej zle się to dla was skończy

     Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

     1. fakt #1867951 | 83.28.*.* 27 lis 2015 20:57

      A ja proponuje wszystkim anonimowym autorom o to , że jak kogoś krytykujesz to nie wstydź się swojego zdania na jakiś temat i się podpisz. Każdy głupi może wejść i napisać ,że osoba X to idiota ,a osoba Y to supermen :) Jeśli ktoś ma odwagę kogoś obrażać to czemu to robi anonimowo?

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      Pokaż wszystkie komentarze (24)