Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Na ratunek lecznictwu powiatowemu. Głośne, samorządowe ,,nie” dla propozycji NFZ

2015-11-25 10:11:23 (ost. akt: 2015-11-25 10:39:20)
To spotkanie to wyraz protestu, naszego niezadowolenia z propozycji kontraktowych, ale powinno stać się również zaczątkiem do dyskusji na temat całego naszego systemu zdrowotnego – twierdził podczas konwentu starosta Andrzej Stolpa

To spotkanie to wyraz protestu, naszego niezadowolenia z propozycji kontraktowych, ale powinno stać się również zaczątkiem do dyskusji na temat całego naszego systemu zdrowotnego – twierdził podczas konwentu starosta Andrzej Stolpa

Autor zdjęcia: DT

Podziel się:

Konsolidacja, to słowo padało wielokrotnie z ust uczestników Nadzwyczajnego Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego w Płońsku. Efektem rozmów jest wypracowanie wspólnego stanowiska, które stoi w opozycji do projektu kontraktów na lecznictwo szpitalne w I półroczu 2016 roku w formie zaproponowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Spotkanie starostów zorganizowano w trybie pilnym w związku z przyszłym kontraktowaniem funduszy na lecznictwo. - Przyjęcie kontraktów w zaproponowanej wersji spowoduje, że większość z 30 kilku szpitali na Mazowszu będzie miało olbrzymi problem z zachowaniem płynności finansowej – uważał gospodarz konwentu starosta powiatu płońskiego Andrzej Stolpa. - Jedziemy na jednym wózku. Wszystkie kłopoty finansowe szpitali będą przekładały się na problemy samorządów powiatowych – dodawał, podkreślając, jak kuleje w Polsce system ochrony zdrowia. - Większość osób nie powinna trafić na izbę przyjęć, a powinna zostać ,,załatwiona” w podstawowej opiece zdrowotnej, u lekarzy rodzinnych. Ci pacjenci, którzy nie dostaną się do lekarza do godziny 18, siłą rzeczy przychodzą na izbę przyjęć lub na Nocną Pomoc Lekarską – podawał tylko jeden z przykładów ,,chorego” systemu służby zdrowia starosta płoński.

- Sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest bardzo ważna, poważna i trudna – mówiła wprost Cecylia Domżała, prezes Związku Pracodawców - Mazowieckiego Porozumienia Szpitali Powiatowych, zwracając uwagę na fakt, iż czwarty rok z rzędu kontrakty nie mają tendencji wzrostowej i prosząc starostów o wsparcie w kwestii samych tylko świadczeń w zakresie lecznictwa szpitalnego. - W planie finansowym Mazowsza jest około 779 mln zł więcej, tylko co z tego skoro z tej sumy na to, co robimy w szpitalach powiatowych idzie ledwie 37,5 mln zł – wskazywała Domżała. Szczególnie dużo kontrowersji niesie za sobą koszt podwyżek dla pielęgniarek i położnych, które sięga ok. 179 mln zł, a którego pokrycie w związku z rozporządzeniem ministra zdrowia zostanie sfinansowane ze środków na świadczenia zdrowotne.

- Podwyżki stały się świadczeniem medycznym. Mamy kontraktować usługi a nie pensje – nie krył oburzenia Rudolf Borusewicz, sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich, pytając władze mazowieckich powiatów, czy pójdą w tym samym kierunku co Wielkopolska, która zadeklarowała pełne zjednoczenie na drodze do przeforsowania swoich oczekiwań względem zwiększenia poziomu finansowania świadczeń zdrowotnych. - Łamie się podstawowe konstrukcje sprawnie funkcjonującego straganu z warzywami, nie powiem szpitala. W tej chwili powiaty i placówki zdrowotne są w sytuacji o wiele gorszej ponieważ nie stanowimy takiej siły jak Porozumienie Zielonogórskie – twierdził Rudolf Borusewicz, apelując do starostów o dyscyplinę i wzajemne zaufanie. - W tej walce musimy stanowić jeden front. Tu nie chodzi o pieniactwo, czy szantaż, ale o odpowiedzialność za zabezpieczenie środków w stosunku do naszych mieszkańców.

http://i.wm.pl/00/07/90/95/f/dsc-0623-picture56557cea60637.jpg
Przed mazowieckimi starostami i dyrektorami szpitali zasiedli: przewodniczący rady powiatu płońskiego Jan Mączewski, starosta płoński Andrzej Stolpa, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego Krzysztof Fedorczyk, Cecylia Domżała i Krzysztof Żochowski ze Związku Pracodawców - Mazowieckiego Porozumienia Szpitali Powiatowych. Przy oknie stoi Rudolf Borusewicz ze Związku Powiatów Polskich (fot. DT)

- Sytuacja szpitali na Mazowszu jest szczególnie dramatyczna z uwagi na wprowadzony od 2009 roku algorytm przekazywania środków na system opieki zdrowotnej i migrację pacjentów. Zadłużamy się i nie jesteśmy w stanie finansować bieżącej działalności– dodawał Krzysztof Żochowski, wiceprezes ZP-MPSP. - To już jest ta granica między być albo nie być. Przez kilka lat zaciskaliśmy pasa, a teraz nie bardzo jest już co zaciskać.

Postulowane zwiększenie progu finansowania dotyczyłoby standardowego szpitala powiatowego, czyli takiego, który posiada internę, pediatrię, chirurgię i ginekologię. Starostwie jako przedstawiciele organów tworzących, bez szerszej dyskusji, zgodnie poparli stanowisko Związku, który zaproponował, aby: poziom finansowania kontraktów, w zakresach podstawowych działalności szpitali zwiększyć o 25%, -świadczenia nielimitowane i ratujące życie pozostawić na poziomie stycznia 2015 r., pozostałe oddziały znajdujące się w strukturach powiatowych kontraktować na poziomie wykonania 2015 r., a „pakiet onkologiczny ”włączyć w jednoimienny zakres podstawowy.

Poza tym oczekuje się, iż zgodnie z przyjętymi rozwiązaniami prawnymi, szpitale otrzymywać będą dodatkowo fundusze na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek, które nie będą pochodziły z puli środków przeznaczonych na świadczenia medyczne. Co za tym wszystkim idzie umowy OM NFZ na zaproponowanych warunkach nie zostaną podpisane.

Dawid Turowiecki

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Dawid Turowiecki

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieszkaniec #1868033 | 46.174.*.* 27 lis 2015 22:43

  jakie kur.. lecznictwo, facet spadł ze schodów i złamał rękę a w płońskim szpitalu nawet przeswietlenia nie zrobili odesłali do do domu, a facet teraz wylądował w warszawie z powodu skrzepu krwi w mózgu który dotarł z ręki która jest sina , takie jest lecznictwo w płońsku

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Pacjent #1866514 | 176.221.*.* 26 lis 2015 09:13

   Starosta Mączewski może czerpać wiedzę od szwagra-dyrektora i podzielić się nadzwyczajną wiedzą na nadzwyczajnym konwencie powiatów. Jaka władza taka polityka i skutki....szkoda słów...Najzdrowsi w tym chorym systemie muszą być jednak pacjenci !!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz