środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Doniosłe obchody w Czerwińsku. Trzy dni świętowania

2015-11-17 09:30:29 (ost. akt: 2015-11-17 09:42:47)

Autor zdjęcia: ze zbiorów organizatora

Podziel się:

W 2015 roku obchodzimy 950–lecie prastarego grodu Czerwińska nad Wisłą oraz 860–lecie istnienia Kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Czerwińsku nad Wisłą. Organizacja obchodów podyktowana jest ogromną rolą i znaczeniem Czerwińska w historii Mazowsza i Polski.

Czerwińsk nad Wisłą swymi początkami sięga mrocznych dziejów narodu i państwa polskiego, jednak najstarsza wzmianka źródłowa o tej miejscowości pochodzi z roku 1065 i zawarta jest w tak zwanym falsyfikacie mogileńskim. Ongiś był to gród książąt mazowieckich, później miasto o dużym znaczeniu religijnym, politycznym i gospodarczym, obecnie jest cichą i spokojną osadą – stolicą gminy Czerwińsk n/Wisłą.

Czerwińsk nad Wisłą to także 950 lat historii Mazowsza i Polski, to miejsce wizyt wielu książąt i królów Polski, miejsce wielu wydarzeń historycznych. Tu przecież Król Władysław Jagiełło kompletował swą armię na wyprawę przeciw Krzyżakom i tu 30 czerwca 1410 roku przeprawił się przez Wisłę po pierwszym w historii moście pontonowym (zwanym wówczas łyżwowym). Tu także obradował Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w 1422 r., uchwalając przywileje szlacheckie, tzw. „przywileje czerwińskie”. To właśnie czerwińskiemu klasztorowi Król Kazimierz Jagiellończyk podarował hermę św. Barbary odebraną Krzyżakom po zwycięskiej wojnie. W czerwińskiej świątyni wotum za odzyskane zdrowie składał Król Władysław IV, a jego następca Jan Kazimierz po pokonaniu rebelii Chmielnickiego w bitwie pod Beresteczkiem w 1651 r., przy ołtarzu Bazyliki czerwińskiej zawiesił zdobyte w bitwie chorągwie kozackie.

Doszczętnie zniszczone i spustoszone przez najazd Szwedów w latach 1655-1660 miasto już nigdy nie wróciło do swojej świetności, a ostatnim ciosem były represje zaborów carskich po powstaniu styczniowym i odebranie praw miejskich.
Niemym świadectwem tej chlubnej historii Czerwińska nad Wisłą w służbie Rzeczpospolitej jest obecnie kompleks kościelno – klasztorny zwany przez historyków sztuki „Perłą Mazowsza”. Czerwińska bazylika to nie tylko jeden z najcenniejszych zabytków romańskich w Polsce ale także jedno z najcenniejszych Sanktuariów Maryjnych w naszym Kraju.

Tegoroczne obchody zaplanowane zostały na trzy dni od 20 do 22 listopada. Szczególy poniżej.

(nadesłał Mateusz Odoliński)

http://i.wm.pl/00/07/87/60/f/obchody-950-picture564ae556c095d.jpg

http://i.wm.pl/00/07/87/60/f/magiczny-czerwinsk-koncert-860lecie-picture564ae54a3a69f.jpg

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Dawid Turowiecki

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB