Wtorek, 23 października 2018. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Burmistrz wraca i statut obraca. Pietrasik: Nowe zapisy są niezgodne z prawem

2015-11-06 12:29:46 (ost. akt: 2015-11-06 13:28:13)
Burmistrz Andrzej Pietrasik ma wiele zastrzeżeń do uchwalonych zapisów w Statucie Gminy Miasto Płońsk. Z lewej: przewodniczący rady miasta Krzysztof Tucholski

Burmistrz Andrzej Pietrasik ma wiele zastrzeżeń do uchwalonych zapisów w Statucie Gminy Miasto Płońsk. Z lewej: przewodniczący rady miasta Krzysztof Tucholski

Autor zdjęcia: redakcja/archiwum

Podziel się:

Burmistrz Płońska był nieobecny na październikowej sesji, więc na wczorajszej konferencji prasowej odniósł się m.in. do wprowadzonych przez radnych zmian w Statucie Gminy Miasto Płońsk.

Jedna ze zmian dotyczy roli burmistrza podczas posiedzeń radnych. Ma on być od tej pory głosem doradczym. - W mojej ocenie i ocenie prawników taki zapis jest sprzeczny z literą prawa – komentuje Andrzej Pietrasik. - Są bowiem ściśle rozdzielone kompetencje i uprawnienia organu wykonawczego, jakim jest burmistrz a organu stanowiącego, czyli rady.
- Żaden przepis ustawy o samorządzie gminnym nie nakłada na burmistrza obowiązku doradzania radzie miasta, a więc projektowany zapis Statutu w tym zakresie wykracza poza materię ustawową – dodawał Filip Przedpełski, rzecznik prasowy ratusza.

Drugim zapisem, z którym nie zgadza się Pietrasik, jest stanowisko dotyczące biuletynu informacji publicznej (połowa powierzchni biuletynu miałaby być do dyspozycji radnych). - To nie jest jakaś gazeta, ale medium, za pomocą którego podaje się oficjalne dokumenty i zarządzenia – stwierdzał szef ratusza. - Rada ma prawo wydawać gazety informacyjne jako rada miejska, ma prawo prowadzić własną politykę informacyjną, ale samodzielnie. Nie można mi tego narzucać jako burmistrzowi.. To ja raz podpiszę się pod stanowiskiem ,,za”, a drugi raz ,,przeciw”…? Albo będę reprezentował część rady miejskiej…? A to nie jest urząd, gdzie mamy podległość pracowników wobec burmistrza. To jest rada, gdzie tej podległości nie ma. Musi być w tym wszystkim jakaś logika i porządek – kontynuował. - Nie można wrzucać do BIP-u wszystkiego – dodawał Andrzej Pietrasik. - Tym bardziej jakiejś publicystyki – wtrącał rzecznik Przedpełski.

Można wcale nie wydawać tego typu biuletynów – proponowali dziennikarze. - W ustawie kompetencyjnej za politykę informacyjną gminy, za jej kreowanie i realizację odpowiada burmistrz – odpowiadał Pietrasik. Dziennikarze przypomnieli, że większość samorządów takich publikacji w obieg nie wypuszcza. - Nasz samorząd jest nietypowy pod wieloma względami - zakończył z uśmiechem Andrzej Pietrasik. Zapowiedział, że stanowisko radnych w sprawie zmian w statucie ma być przedłożone nadzorowi prawnemu wojewody. (DT)

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Dawid Turowiecki

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. leszek #1856657 | 77.255.*.* 12 lis 2015 21:57

  jak ja się cieszę ze jest porządna rada która reprezentuje mieszkancow. Dzieki kochani!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Statut przywracany #1855092 | 37.190.*.* 11 lis 2015 08:15

  Chyba ktoś inny próbuje "obracać" statut? Tak trzymać panie burmistrzu!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. O rety !!!!!!!!!!!! #1853413 | 46.174.*.* 8 lis 2015 21:30

  A le się boją tego burmistrza !!!!!!!!!!!! Nie mają argumentów i chcą go uciszyć!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. do rady #1852138 | 46.169.*.* 7 lis 2015 10:04

  możecie pisać co chcecie ale jak czytam burmistrza to wydaje mi się logiczne.Natomiast co chce rada to takie dziecięce.Oni chcą być ważni ale przy mamusi.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Do hop siup #1852084 | 46.77.*.* 7 lis 2015 07:39

  Oj biedni radni, muszą brać odpowiedzialność za swoje decyzje, no współczuję... Żadna gazeta nie publikuje imiennych wyników wszystkich głosowań, ylko biuletyn, pytam jeszce raz, komu to przeszkadza? Radnym?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)