Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

O taki skarb trzeba zadbać. Niezwykłe odkrycie będzie dostępne dla ciekawych historii

2015-10-28 11:39:36 (ost. akt: 2015-10-30 11:23:21)
Marek Gierlach w miejscu, gdzie natrafiono na dobrze zachowaną VIII-wieczną chatę

Marek Gierlach w miejscu, gdzie natrafiono na dobrze zachowaną VIII-wieczną chatę

Autor zdjęcia: DT

Podziel się:

Nigdy w małym samorządzie nie spotkałem się z taką inicjatywą – przyznaje z zadowoleniem Marek Gierlach, komentując plany powstania w Płońsku pawilonu archeologicznego, który łączyłby się z siedzibą urzędu gminy. To tam kontynuowane są właśnie wykopaliska, mające na celu odkopanie pozostałości po ...VIII-wiecznej budowli.

O niespotykanym na skalę Polski, jak i Europy Środkowej znalezisku było już głośno w roku 2011, kiedy to młodzi archeolodzy, którymi dowodził Marek Gierlach natrafili na dębową deskę, która okazała się być elementem podwójnej palisady. Badania dendrologiczne nie pozostawiły złudzeń, że materiał pochodzi z 783 roku. Skarbem i unikatem nazywa to odkrycie znany archeolog, który tej jesieni wrócił na teren wykopalisk przy obwodnicy wschodniej.

- Ten obiekt może być świątynią, ale równie dobrze siedzibą jakiegoś możnowładcy z czasów Karola Wielkiego – twierdzi Gierlach. - Ta budowla z pewnością nie stała tu sama, a skoro tak, to z tego okresu musi tu być jeszcze osada obronna, wczesny gród sprzężone z tą zrębową chatą, którą odsłaniamy – mówi nam archeolog.

Jego propozycja powstania w tym miejscu czegoś na wzór pawilonu, spotkała się z przychylnością władz. W październiku zorganizowano już w tej sprawie spotkanie. Wójt Aleksander Jarosławski powiedział redakcji NKP, iż taka inwestycja mogłaby zostać zrealizowana w roku 2017, jeszcze przed planowaną modernizacją siedziby gminnych urzędników. Szacuje, że jej koszt wyniósłby około 2 mln zł. Zakłada, iż gros z tej kwoty stanowiłoby dofinansowanie unijne. - Trzeba dbać o nasze archeologiczne dziedzictwo. Wielu z podróżujących ,,siódemką"z pewnością skorzysta z naszego zaproszenia do wycieczki śladami odległej mazowieckiej historii - ocenia wójt płońskiej gminy.

Archeologiczny pawilon byłby połączony z urzędem podziemnym przejściem. Gierlach życzyłby sobie, aby bezcenne odkrycie pokazywać w naturalnych warunkach. - Wizja młodych architektów sprowadza się do tego, aby to wszystko pokazywać w poziomie -1, czyli w poziomie tego odkopywanego obiektu. Można byłoby to zrobić na zasadzie iluzji, że jest to w wodzie, ale tak naprawdę nie jest. Jednak, aby mówić o jakimkolwiek projekcie, trzeba to odkopać, aby mieć pewność, z jaką powierzchnią mamy do czynienia. Potrzebny będzie tu również konsensus międzu władzami gminy i miasta – dodaje Marek Gierlach, który ma nadzieję, że ta część prac wykopaliskowych na zakręcie wewnętrznej drogi do urzędu gminy zakończy się w marcu przyszłego roku. (DRED)

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Dawid Turowiecki

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. niespodzianka #1844675 | 5.172.*.* 28 paź 2015 12:31

    A ja myślę, że trzeba by by zburzyć budynek urzędu gminy i zobaczyć co jest w tamtym miejscu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz