Wtorek, 16 października 2018. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Dwa światy. Z PRL-owskich klimatów w nowoczesność [FOTO]

2015-10-16 18:53:43 (ost. akt: 2015-10-16 19:39:43)
- To dla mieszkańców Płońska długo wyczekiwany moment - mówiła w piątek Elżbieta Wiśniewska, dyrektorka MCK. Wraz z nią ostatnich cięć wstęgi dokonali Andrzej Pietrasik oraz Adam Struzik i Wiesław Raboszuk

- To dla mieszkańców Płońska długo wyczekiwany moment - mówiła w piątek Elżbieta Wiśniewska, dyrektorka MCK. Wraz z nią ostatnich cięć wstęgi dokonali Andrzej Pietrasik oraz Adam Struzik i Wiesław Raboszuk

Autor zdjęcia: DT

Podziel się:

Oficjalne otwarcie nowej siedziby MCK-u, ze zbiorowym przecięciem wstęgi, mamy już za sobą drodzy płońszczanie. Do domu kultury można pchać się już drzwiami i oknami, wszak obiekt jest dwa razy większy od poprzedniego. - To najważniejszy i najlepszy prezent, jaki mogłem ofiarować mieszkańcom – mówił ze sceny burmistrz Pietrasik. Piątkowa feta zwieńczyła dekadę starań o nadanie nowego oblicza kulturalnej placówce naszego miasta. Podziękowaniom, gratulacjom i komplementom nie było dziś więc końca.

15 października minęły trzy lata odkąd burmistrz Płońska powierzył funkcję dyrektora Miejskiego Centrum Kultury osobie ze swojego otoczenia, Elżbiecie Wiśniewskiej, stawiając przed nią nie lada wyzwanie, którego finał możemy właśnie podziwiać.

Powstanie właściwie nowego budynku zajęło 18 miesięcy. W specjalnie wydanej z tej okazji gazetce promocyjnej Elżbieta Wiśniewska na jednej ze stron dziękuje wielu osobom, bez których ta inwestycja nie doszłaby do skutku. Zaczyna od burmistrza, pisząc, iż ,,w trudnych momentach – poza jednym incydentem w okresie kampanii wyborczej – staliśmy po tej samej stronie”. Przypomnijmy, ,,incydent”, o którym mowa miał miejsce przed drugą turą wyborów na burmistrza. Wówczas to gruchnęła informacja podana w formie oświadczenia przez szefa ratusza, iż źle się dzieje wokół przebudowywanej właśnie siedziby MCK. – Płońsk może stracić 10 mln zł – alarmował gospodarz miasta, a Elżbieta Wiśniewska stanowczo zadawała kłam takiemu postawieniu sprawy. Kategorycznie zapewniała, że inwestycja MCK nie była zagrożona i utrata dotacji nam nie grozi. Po wyborach wojenny topór zakopano, dofinansowania, jak się okazało, nie cofnięto. Było, minęło i chyba nie wróci... 16 dnia października obydwoje bohaterów tamtych pamiętnych zdarzeń mogło już entuzjastycznie powitać gości zaproszonych na huczną uroczystość.

W artystyczne klimaty wprowadziła widzów Grupa Teatralna ,,Spadochron”, działając przy MCK-u, która wystąpiła z etiudą ,,Zaczarowany świat Alicji". - Niech to stanowi nasze podziękowanie za ten nowoczesny obiekt otwarty dla wszystkich i na wszystkich, bez barier architektonicznych i tych mentalnych – przyznawała Elżbieta Wiśniewska. - Jeden z najważniejszych polityków w państwie powiedział, że domy kultury, szczególnie te w Polsce powiatowej, znikają. Nie znikają, wręcz przeciwnie rozwijają się, rozbudowują, doposażają, czego nasz MCK jest najlepszym przykładem – odniosła się do słów prezydenta Dudy gospodyni imprezy inaugurującej działalność domu kultury. Zaprosiła burmistrza do kontynuowania powitań, mówiąc: - Pan burmistrz od 25 lat stawia na kulturę.

- Niech nowy MCK przejmie funkcję agory, gdzie ścierają się racje, rodzą pomysły, a z pomysłów działania – stwierdzał Andrzej Pietrasik, który przy okazji nie omieszkał wymienić innych inwestycji realizowanych w ostatnich latach przez miejski samorząd. Burmistrz podkreślał ponadto, że emcekowska inwestycja była możliwa tylko i wyłącznie dzięki wsparciu marszałka województwa maz. i środków unijnych. - Tylko za swoje pieniądze nie udźwignęlibyśmy tego przedsięwzięcia – przyznawał. - Ta modernizacja była dla nas zadaniem priorytetowym. Sama przebudowa trwała ponad rok, ale przygotowywaliśmy się do niej kilka ładnych lat. To najładniejszy dom kultury w powiatowym mieście w Polsce. Wiem, co mówię, bo spotkania Zarządu Związku Miast Polskich odbywają się zawsze w innym mieście, więc mam skalę porównawczą – oceniał Pietrasik.- Nie wystarczy mieć ludzi i gotowe projekty, ale trzeba mieć przede wszystkim ludzi, którzy o to wszystko będą zabiegali – stwierdzał z kolei marszałek Adam Struzik, któremu towarzyszył członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk, który w maju 2013 roku podpisywał umowę o dofinansowanie z unijnych funduszy projektu przebudowy MCK. Nie zabrakło odniesień do zbliżających się wyborów. - Życzę pozytywnego myślenia, zwłaszcza 25 października. Potrzeba nam ludzi budujących, rozwojowych, a nie jątrzących i rujnujących – kończył przedwyborczo marszałek.

Wielu z gości odebrało z rąk burmistrza i dyrektor MCK upominki w postaci ceramicznej panoramy nowej siedziby domu kultury. Pamiętano m.in. o osobach, które niegdyś zarządzały placówką, tj.: Janie Konarzewskim, Marzenie Rutkowskiej, Bożenie Kaliściak, Wiesławowi Cieplikowi, Danucie Kucińskiej, Arturowi Wiśniewskiemu i Jolancie Marzęckiej. Wspomnieniami z lat młodzieńczych, ktore wiązały się z licealną działalnością na niwie kulturalnej przy starym MCK-u, podzieliła się krótko pochodząca z Płońska, posłanka Joanna Mucha.

Przypomnijmy, że wartość inwestycji wyniosła ostatecznie około 20 mln zł, wliczając pieniądze na wyposażenie pozyskane w ramach innego projektu unijnego , ,,Dom kultury to nie same mury”. (Dawid Turowiecki)

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Dawid Turowiecki

Komentarze (89) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. smarowanko ... wazelinko #1839017 | 178.42.*.* 20 paź 2015 01:18

  Otwarcia różnego rodzaju to oni robią nie dla obywateli, a dla siebie i swoich koleżków niestety. Najważniejsze dla nich jest by ktoś im parę zdjęć cyknął. Ja się brzydzę tym wszystkim. Czy ktos na tych zdjęciach widzi nie polityków?

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pepko #1838780 | 37.128.*.* 19 paź 2015 19:51

  Prawda na plakacie na facebooku jest seans w niedziele o 21.00, a byłem i go nie było. Więc coś jest nie tak. A tak wogóle to tylko przypomnę że Kaśkę Kmiecińską nawet ze sklepu z ciuchami wywalili za mordę i nawet tam sobie nie radziła. Więc kto o zdrowych zmysłach przyjmuje ją do pracy w kulturze. Do chlewa w gumakach tam znajdzie osobniki na swoim poziomie. A studio nagrań ciekawe jak będzie działać. Pan Pepciak kolega kmiecińskiej z Mordoru od picia. Pewnie tak jak kino. Ciekawe czy tak jak na dworcu PKP będzie kazał sobie płacić za nagranie. Ludzi bez doświadczenia do takiego obiektu. Gratuluję. Czy ktoś wreszcie zrobi z tym porządek? Widzę, że Pani dyrektor dobiera zgrany zespół. Jak kapitan Tytanika, który bardzo szybko zatonął.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. bzyk #1838497 | 46.174.*.* 19 paź 2015 14:40

   Jakie to wszystko obrzydliwe . Jak można przy otwarciu MCK -u robić kampanię wyborczą. Po co nam te PO-wskie mordy . HAŃBA .

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. lola #1838476 | 46.174.*.* 19 paź 2015 14:07

   Przykład i kultura idzie z góry , a więc czego się spodziewać po p. Kmiecińskiej i nie tylko . Uśmiech Wiśniewskiej to fałsz i obłuda . Ale cóż się nie robi dla kariery . Robi się to i ......dużo , dużo więcej.

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Chciałem to zobaczyć #1838465 | 37.128.*.* 19 paź 2015 13:48

   Wczoraj zgodnie z informacją na plakacie udałam się do kina na seans o godzinie 21.00 (tak jak podane na plakacie podkreślam to wyraźnie) i co i du...p...a. Seansu nie było. Jeśli jest już tak na otwarciu to dziękuję bardzo. A, że jestem dociekliwa wcześniej pytałam K. Kmiecińskiej kiedy będą wyświetlane filmy i ta "jakże spracowana osoba" pufając jak lokomotywa burknęła, że wszystko jest na plakacie. Więc PANI KIEROWNIK KINA - KMIECIŃSKA to albo niech się do lekarza z wizytą umówi i zacznie melisę pić, albo poprostu trzeba ją wypierniczyć i zatrudnić jąkąś osobę kompetentną i miłą. Panie Wacławie wróć. Jeśli Pani Wiśniewska coś z tym nie zrobi to sama pójdę do PANA BURMISTRZA bo to już nie pierwszy raz.

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (89)