środa, 12 grudnia 2018. Imieniny Ady, Aleksandra, Dagmary

Burmistrz w roli wykładowcy - ,,Płońsk z perspektywy 25 lat Samorządności”

2015-10-13 13:45:10 (ost. akt: 2015-10-13 14:08:13)
Pierwszy wykład w nowym roku akademickim PUTW wygłosił burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik

Pierwszy wykład w nowym roku akademickim PUTW wygłosił burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik

Autor zdjęcia: DT

Podziel się:

Pierwszymi, którzy zasiedli w wygodnych fotelach nowej sali kina ,,Kalejdoskop” byli w poniedziałkowy wieczór słuchacze Płońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na inaugurację 12 roku działalności UTW tytułowy wykład wygłosił burmistrz Andrzej Pietrasik. Po nim na scenie pojawił się aktor Jacek Borkowski.

Burmistrz Płońska mówił m.in. o perspektywach rozwoju samorządu terytorialnego, o, jak to nazywał, nowych formach pobudzenia obywateli, w tym polityce senioralnej. - Zachęcamy osoby w wieku emerytalnym do aktywności na niwie miasta – stwierdzał, mówiąc o planach na przyszłość.

Podał przykład holenderskiego Winschoten, jeszcze do niedawna miasta partnerskiego Płońska. - W Holandii prosty rachunek ekonomiczny decyduje, czy gmina jest samodzielna, czy łączy się ją z sąsiadem. Tak zginęło z mapy Winschoten. Trzy miasta takiej wielkości jak Płońsk połączyły się w jedne organizm,aby lepiej świadczyć usługi publiczne, by lepiej zaspokoić oczekiwania mieszkańców – stwierdzał burmistrz, dodając, iż nie spodziewa się radykalnych zmian w samorządzie gminnym. - Tych zmian bardziej potrzebuje powiat i województwo – odparł.

Andrzej Pietrasik odniósł się również krótko do często podnoszonego postulatu, dotyczącego kadencyjności burmistrza. - Na samorządowych forach mówimy OK, ale niech ta sama zasada obowiązuje w parlamencie, to przecież nic innego, ten sam mechanizm. I na tym dyskusja się kończy. Nie będę mówił o moich poglądach, czy to ma być jedna, dwie, czy więcej kadencji, bo mi nie wypada – konkludował szef ratusza.

- Szczególnie samorządy szczebla gminnego to są te struktury, które zmieniły Polskę, dokonały rewolucyjnych zmian za życia jednego pokolenia – dodawał Pietrasik, omawiając multimedialną prezentację ukazującą jak zmieniało się na przestrzeni lat nasze miasto, i mówiąc, co w tej kadencji chce on jeszcze jako burmistrz zrobić. - W 100 proc. gotowy jest projekt i dokumentacja techniczna obwodnicy zachodniej – od 10-tki do rozwidlenia drogi na cmentarz komunalny. Chcemy dokończyć przebudowę infrastruktury sportowo-kulturalnej od Płockiej do rzeki. Jesteśmy na wstępnym etapie robienia projektu nowego stadionu, który najpóźniej powstanie w przyszłym roku – wymieniał Andrzej Pietrasik. - Na miejscu starej siedziby urzędu miasta przy Płockiej zamierzamy zbudować nowoczesną bibliotekę multimedialną wraz z nową siedzibą MOPS.

http://i.wm.pl/00/07/72/91/f/dsc-1009-picture561cd1138eb10.jpg
Studenci PUTW już w wygodnych fotelach zmodernizowanego kina

Burmistrz nastawia się na współpracę z powiatem w zakresie dokończenia modernizacji ulicy Płockiej do trasy nr 10, Warszawskiej od rynku do końca i ZWM. - Chcemy poza tym poddać rewitalizacji wszystkie zaniedbane bloki komunalne wzdłuż Grunwaldzkiej, Warszawskiej i ulic przyległych do rynku – mówił słuchaczom UTW Pietrasik, którego dziwi niezmiernie fakt stałej liczby mieszkańców Płońska w kontekście zwiększających się inwestycji mieszkaniowych. - Proszę zobaczyć, ile buduje się bloków. I nie stoją one puste. W tym roku rozpoczęta jest budowa, w różnym stadium, około tysiąca mieszkań. W części chodzi o zmianę modelu rodziny i braku rodzin wielopokoleniowych, a w części zaniechanie zameldowania się, bo ktoś ma kilka mieszkań – oceniał samorządowy prelegent. - Dla mnie to zagadka, jak to jest, że pomimo tak dużego wzrostu ilości mieszkań, niewiele wzrasta liczba płońszczan.

Burmistrz nie zawahał się odnieść również w kilku słowach do obecnej rady miasta. - Potrzebny jest konsensus przy wspólnym naszym działaniu, a z tym mamy niestety problem. Bez takiego porozumienia będzie trudno pozyskać środki i razem działać na rzecz rozwoju miasta – przekonywał w sali kina Andrzej Pietrasik, życząc sobie, aby o miasto dbali również sami mieszkańcy, nie tylko samorządowcy, chociażby w sferze niezanieczyszczania najbliższego środowiska (przykład Płonki).

Dawid Turowiecki

http://i.wm.pl/00/07/72/91/f/dsc-1029-picture561cd11281fbf.jpg
Przed słuchaczami PUTW w swoim recitalu pt.: ,,Żyłem jak chciałem" zaprezentował się aktor Jacek Borkowski. Tradycyjne „Gaudeamus Igitur” wykonał chór Allegro Coro MCK pod dyrekcją Mariusza Wrzesińskiego, przy akompaniamencie Andrzeja Izydorczaka (fot. DT)

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Dawid Turowiecki

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ło matko #1840701 | 31.63.*.* 22 paź 2015 05:04

  Wypowiedź tego pana "Nie będę mówił o moich poglądach, czy to ma być jedna, dwie, czy więcej kadencji, bo mi nie wypada" to puste słowa. Nie wierzę w nie, w tym wydaniu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Bez komentarza #1835570 | 89.72.*.* 14 paź 2015 21:43

  A ja uważam, że powiedział rozsądnie. Jeżeli mamy ograniczać ustawowo funkcje pochodzące z bezpośredniego wyboru, to posłom i senatorom też. Są tacy, na przykład Jarosław Kaczyński, w parlamencie przez 6 kadencji i staruje po raz 7. Skoro zawód poseł to jest ok, to zawód burmistrz też, nie bądźmy hipokrytami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Ło matko #1835065 | 83.6.*.* 14 paź 2015 07:43

   Ło matko kochana. Brak słów. "Nie będę mówił o moich poglądach, czy to ma być jedna, dwie, czy więcej kadencji, bo mi nie wypada". Bez komentarza.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. niki #1834699 | 46.174.*.* 13 paź 2015 16:39

   Wstydzi się tego co zrobił................

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. leszek #1834649 | 46.174.*.* 13 paź 2015 15:24

   a czemu to burmistrzunio taki czerwony

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz