Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Maleńka kropelka czasu wydrążyła bezcenny punkt archeologiczny

2015-09-28 13:49:47 (ost. akt: 2015-10-06 12:27:21)
Grób na grobie. Marek Gierlach szacuje, że w rejonie skwerku przy 19 Stycznia, gdzie stała m.in. gotycka fara, pochowanych mogło zostać nawet do półtora tysiąca ludzi. Najstarsze szczątki pochodzą z XIII wieku

Grób na grobie. Marek Gierlach szacuje, że w rejonie skwerku przy 19 Stycznia, gdzie stała m.in. gotycka fara, pochowanych mogło zostać nawet do półtora tysiąca ludzi. Najstarsze szczątki pochodzą z XIII wieku

Autor zdjęcia: Dawid Turowiecki

Podziel się:

Od minionej niedzieli płońszczanie mają możliwość obejrzenia wystawy wieńczącej 40 lat wykopalisk i badań archeologicznych w Płońsku. Ekspozycja najciekawszych reliktów przeszłości na rok znalazła swe miejsce w specjalnie zaaranżowanym na tę potrzebę pomieszczeniu w dzwonnicy przy kościele parafialnym. - Wystawę dedykujemy młodym ludziom, a poświęcamy ją naszym patronom, dzięki którym prace badawcze w tym mieście rozpoczęły się. Oni również są tymi cieniami przeszłości – mówi archeolog Marek Gierlach, który stał na czele ekspedycji szukającej znaków kościoła i cmentarzyska przy ulicy 19 Stycznia.

- Ta wystawa rodziła się w bólach. Jest wystawą maleńką, punktową, zajmującą ok. 10 mkw, ale na pewno perełkową – opisuje przedsięwzięcie ,,Płońsk Punkt Archeologiczny. Cieniom przeszłości” Marek Gierlach, podkreślając podczas konferencji prasowej, że w grodzie nad Płonką, co nie jest częste w Polsce, panuje dobry klimat dobry klimat dla archeologii. - Źle się dzieje w ochronie zabytków archeologicznych w naszym kraju. Może ten punkt, który zlokalizowaliśmy w dawnej przykościelnej dzwonnicy, będzie punktem wyjścia do jakiś zmian w tej materii, w prawie i w organizacji – żywi nadzieje archeolog. - Byśmy nie tworzyli mitów, by do rangi odkrycia epokowego w Polsce nie urastał skórzany fallus znaleziony na Starym Mieście w Gdańsku, którym zachwycają się media, a który jest tylko gadżetem – mówił wprost. - Mam nadzieję, że chociaż w Płońsku stosunek do badań, do odnajdywania najdawniejszej przeszłości będzie powoli ludzi łączył, a nie dzielił.

http://i.wm.pl/00/07/66/96/f/dsc-0581-picture56091e43ec602.jpg
Marek Gierlach ma nadzieję, że na skwerku przy ulicy 19 Stycznia stanie wkrótce pożądna tablica informacyjna, wskazująca co kryje i kryło się pod ziemią. - Możecie się tam na ławeczkach obściskiwać, ale pamiętajcie o szacunku dla tego miejsca. To jest wielki cmentarz - przestrzegał archeolog. Na zdjęciu z księdzem Łukaszem Chruścielem, wikariuszem płońskiej parafii, który na konferencji prasowej reprezentował głównego inicjatora powstania wystawy w dzwonnicy ks. proboszcza Marka Zawadzkiego (fot. DT)

Marek Gierlach wymienia trzy osoby, które zainicjowały archeologiczne dzieło na naszym terenie. - Tymi cieniami, o których mowa w podtytule wystawy, są: były naczelnik miasta i gminy Alfons Błaszkiewicz, dyrektor liceum przy Płockiej Krzysztof Karulak oraz mój ojciec Bogusław Gierlach. O tym ostatnim wiele ciepłych słów powiedziała Bożena Kłosińska, która jeszcze jako młoda pracowniczka Domu Kultury miała okazję współpracować nad projektem wykopalisk z prekursorem badań archeologicznych w Płońsku. - Pan Bogusław miał ogromne serce archeologa. Był bardzo związany z naszym miastem i jest osobą zasłużoną, dlatego można byłoby nazwać jego imieniem jakąś uliczkę, bądź skwerek – proponowała pani Bożena.

http://i.wm.pl/00/07/66/96/f/gn-picture56091e43b66b0.jpg
W pomieszczeniu dzwonnicy, gdzie znajduje się wystawa, jest rzecz, która, jak przyznaje Gierlach, ma wstrząsnąć widzem. - Jest tam jedno miejsce, gdzie musisz być sam, wejście tylko dla jednej osoby... - mówił tajemniczo badacz. Co to takiego, przekonajcie się sami. Wystawa będzie czynna do końca lipca 2016 roku.

- Ojciec był bardzo skromnym człowiekiem, nie chciałby trafiać na pomniki, czy tablice, to nie w jego stylu. Ale mógłbym nieśmiało zaproponować, aby miejsce, dzie powstał przesmyk do bloków wedlowskich, nazwać ,,zaułkiem archeologów”. Czegoś takiego jeszcze nie ma – wskazywał Marek Gierlach, zachęcając dzieci i młodzież do odwiedzania przykościelnej dzwonnicy. - Musicie poznawać swoje miejsce na ziemi, gdzie przyszło wam żyć, swoją przyszłość. Żebyście wiedzieli, że nie wypadliście sroce spod ogona, żebyście wiedzieli skąd pochodzicie.

Dawid Turowiecki

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Dawid Turowiecki

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB