Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Wierzę, że zwycięży zdrowy rozsądek... - stwierdza Iwona Zdunek

2015-08-31 15:53:43 (ost. akt: 2015-08-31 16:26:28)
Iwona Zdunek (na zdjęciu) wybrała nową wicedyrektorkę Gimnazjum nr 1 w Płońsku. Została nią Kinga Rogowska

Iwona Zdunek (na zdjęciu) wybrała nową wicedyrektorkę Gimnazjum nr 1 w Płońsku. Została nią Kinga Rogowska

Autor zdjęcia: redakcja/archwium

Podziel się:

W poniedziałek na redakcyjną skrzynkę, czego mogliśmy się spodziewać, otrzymaliśmy oświadczenie Iwony Zdunek, dyrektorki Gimnazjum nr 1 w Płońsku, które stanowi odniesienie do opublikowanego w miniony piątek listu członków rady pedagogicznej. - Nie godzę się, aby w zarządzanej przeze mnie szkole prywatny interes jednostki i presja władzy odbywały się kosztem grupy uczniów i ich rodziców - czytamy między innymi.

Poniżej treść nadesłanego na dzień przed początkiem nowego roku szkolnego oświadczenia dyrektor Iwony Zdunek:

Szanowni Mieszkańcy miasta Płońska

W związku z informacjami pojawiającymi się w mediach na temat Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Płońsku, w którym powierzono mi stanowisko dyrektora, oświadczam, iż wszelkie moje działania związane z prowadzeniem tej placówki oświatowej oparte są na aktualnie obowiązujących przepisach prawa oświatowego. Nakładają one na mnie między innymi odpowiedzialność za prawidłową politykę kadrową, która zapewni harmonijny rozwój szkoły i służyć będzie rozwojowi tych, dla których została stworzona, dla dobra uczniów i ich rodziców .

Zarzuty stawiane mojej osobie jako dyrektorowi gimnazjum oraz Panu Przewodniczącemu Rady Miasta nie mają potwierdzenia w faktach i są celowym działaniem zmierzającym do przedstawienia zniekształconej sytuacji rzeczywistej.

W świetle obowiązujących przepisów prawa oświatowego Rada Pedagogiczna ma prawo wyrazić opinię dotyczącą wyboru kandydata na wicedyrektora i z przysługującego jej prawa skorzystała. Jednakże nie może to być formą nacisku bezpośredniego na prowadzoną przez dyrektora szkoły politykę kadrową i nie powinno stanowić podłoża do sztucznie wywoływanego konfliktu. Wybór najbliższych współpracowników w świetle prawa polskiego jest autonomiczną decyzją dyrektora szkoły, a każda ingerencja jest naruszeniem obowiązującego prawa. Nadmieniam, że w 2013 r. rozpoczynając pracę jako nowo powołany dyrektor gimnazjum, powierzyłam stanowisko wicedyrektora kandydatce narzuconej mi przez organ prowadzący tj. Burmistrza Miasta Płońsk.

Aktualnie, dokonując zmiany na tym stanowisku, kierowałam się wyłącznie dobrem prowadzonej przeze mnie szkoły oraz koniecznością zapewnienia stabilności w jej funkcjonowaniu. Dokonując nowego wyboru wicedyrektora spośród nauczycieli gimnazjum, wzięłam pod uwagę wieloletnie doświadczenie nauczyciela na tym stanowisku, zaangażowanie w pracę i wkład w rozwój szkoły. Dokonany przeze mnie wybór stanowi gwarancję stworzenia właściwej atmosfery pracy i osiągania przez szkołę coraz większych sukcesów w środowisku lokalnym. Jestem przekonana, że wysokie kwalifikacje kadry pedagogicznej gimnazjum i realizacja standardów edukacyjnych to właściwa płaszczyzna do tworzenia wspólnoty szkolnej, opierającej swoje wzajemne relacje na konstruktywnym dialogu i wzajemnym zaufaniu.

Dlatego według mnie nieprawdziwe są insynuacje o rzekomym konflikcie pomiędzy mną jako dyrektorem szkoły, a gronem pedagogicznym. Nadmieniam, że jest to w moim odczuciu próba skonfliktowania pracowników szkoły przez organ prowadzący szkołę. Mając na względzie dobro moich uczniów trudno mi się pogodzić z decyzją organu prowadzącego szkołę, który kosztem likwidacji podziału klasy na 2 grupy z języka angielskiego, tworzy 5-osobową grupę z języka francuskiego dla swojej protegowanej.

Nie godzę się, aby w zarządzanej przeze mnie szkole prywatny interes jednostki i presja władzy odbywały się kosztem grupy uczniów i ich rodziców. Pamiętając, że szkoła jest dobrem społecznym, wierzę, że zdrowy rozsądek zwycięży, a rozpoczynający się nowy rok szkolny pozwoli nauczycielom zająć się kształtowaniem umysłów powierzonych im uczniów.

Z poważaniem
Dyrektor Gimnazjum nr 1
Im. Papieża Jana Pawła II w Płońsku
Iwona Zdunek


Od redakcji: Jest to już ostatnie oświadczenie w tej sprawie, jakie opublikowaliśmy. Daliśmy możliwość wypowiedzenia się obydwu stronom konfliktu i tuż przed pierwszym szkolnym dzwonkiem apelujemy raz jeszcze o zgodę. Pewnie nieco naiwnie... (DT)

Komentarze (44) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. & #1810036 | 178.42.*.* 7 wrz 2015 08:52

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Nie pracuję w tej szkole, nie jestem rodzicem, nie jestem też uczniem. Mam luźny związek z tą szkołą. Zgadzam się, że p. dyrektor powinna zrezygnować. Obserwowałam ją wiele razy i miałam różne zastrzeżenia dotyczące podejmowanych decyzji, zachowania wobec pracowników czy osób odwiedzających szkołę. Nie wierzę jednak w brak udziału organu prowadzącego w całej tej szopce. Nie wierzę też ,że post podpisany" Rodzice" napisał prawdziwy rodzic. Bardziej pasuje mi tu nauczyciel jako autor.

  1. Rodzice #1809771 | 46.174.*.* 6 wrz 2015 19:03

   Jako rodzice stwierdzamy, że stanowisko PiS w sprawie konfliktu w Gimnazjum Nr 1 , opublikowane w lokalnej prasie jest bez żadnej wartości merytorycznej. Znamy bardzo dobrze tę szkołę i grono pedagogiczne, gdyż sami uczęszczaliśmy do tej szkoły, a teraz nasze dzieci się tu uczą i mamy porównanie jak było a jak jest. PiS pisze, że kadra pedagogiczna została "częściowo zmanipulowana , wprowadzona w błąd bądź zastrzaszona przez przedstawicieli Burmistrza". My znamy wszystkich nauczycieli. Zawsze była to grupa skonsolidowana, współpracująca ze sobą, nastawiona na uzyskiwanie jak najlepszych wyników w pracy dydaktycznej i wychowawczej (wyniki ewaluacji zewnętrznej do wglądu na stronie kuratorium. Pani Zdunek jest dyrektorem 2 lata i ten czas wystarczył, aby rozwaliła totalnie szkołę pod każdym względem. Nastawiała tylko kwiatków i odnowiła korytarze i klasy, ale to są podstawowe zadania dyrektora. Wystawianie pelargonii nie jest szczególnym osiągnięciem.Uczniowie nie mieli ostatnio próbnego egzaminu gimnazjalnego, bo p. Zdunek nie widziała takiej potrzeby a dziecci się stresowały. Jeżeli chodzi o zastraszanie i manipulowanie rady pedagogicznej to właśnie p. Zdunek stosuje takie metody. To widać też w kontaktach z rodzicami.My nie wierzymy w żaden podtekst polityczny ze strony Burmistrza , ponieważ bardzo dobrze znamy i Burmistrza i całą radę pedagogiczną. Nieprawdą jest, że pracaz p. Zdunek jest zgodna i harmonijna. Odkąd została dyrektorem, cała zgoda i harmonia runęły z hukiem. Ta pani powinna jak najszybciej opuścić mury tej szkoły dla dobra naszych dzieci. W przeciwnym razie uczniowie nie będą chcieli przychodzić do takiej szkoły.

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Sympatyk PIS narazie? #1808639 | 83.13.*.* 4 wrz 2015 16:48

   Kto Zarządza w Płońsku PIS-em, bo widzę, że jest nieudolny i niekompetentny. Na łamach gazety stawać w obronie tak słabej Pani Dyrektor, która nie nadaje się na to stanowisko. Może lepiej jakby przed czasem została przez PIS przyuczona do funkcji, a nie bronić laika. Ja też twierdzę, że nie nadaje się do sprawowania funkcji Dyrektora, ale chcę w jakiś sposób się nauczyć, albo można się nie uczyć tylko zapisać się do partii PIS.

   Ocena komentarza: warty uwagi (65) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

   1. Sympatyk PIS-u, NIE wydania płońskiego #1808523 | 83.13.*.* 4 wrz 2015 13:12

    Sympatyk PIS-u, ale NIE wydania płońskiego #1808516 | 83.13.*.* dzisiaj, 13:05 Płoński Pis działa jak PRL lat 70 tych " pomożecie- pomożemy", a mają trochę i z lat 50- ych "zawsze racja jest po ich stronie". Nie kompromitujcie się, bo tę dwie epoki już minęły i są tą plamy historii. Wy broniąc tako osobę na siłę robicie plamę PIS-u w powiecie. W niedziele zamiast na referendum pójdę pomodlić się o rozum dla PIS-u w Płońsku. Sympatyk PIS-u, ale NIE wydania płońskiego #1808516 | 83.13.*.* dzisiaj, 13:05 Płoński Pis działa jak PRL lat 70 tych " pomożecie- pomożemy", a mają trochę i z lat 50- ych "zawsze racja jest po ich stronie". Nie kompromitujcie się, bo tę dwie epoki już minęły i są tą plamy historii. Wy broniąc tako osobę na siłę robicie plamę PIS-u w powiecie. W niedziele zamiast na referendum pójdę pomodlić się o rozum dla PIS-u w Płońsku. Przeczytaj cały tekst: Wierzę, że zwycięży zdrowy rozsądek... - stwierdza Iwona Zdunek - Płońsk http://nowykurierplonski.pl/295746,Wierz e-ze-zwyciezy-zdrowy-rozsadek-stwierdza- Iwona-Zdunek.html#ixzz3klcsbT3f Pło ski Pis działa jak PRL lat 70 tych " pomożecie- pomożemy", a mają trochę i z lat 50- ych "zawsze racja jest po ich stronie". Nie kompromitujcie się, bo tę dwie epoki już minęły i są tą plamy historii. Wy broniąc tako osobę na siłę robicie plamę PIS-u w powiecie. W niedziele zamiast na referendum pójdę pomodlić się o rozum dla PIS-u w Płońsku. Przeczytaj cały tekst: Wierzę, że zwycięży zdrowy rozsądek... - stwierdza Iwona Zdunek - Płońsk http://nowykurierplonski.pl/295746,Wierz e-ze-zwyciezy-zdrowy-rozsadek-stwierdza- Iwona-Zdunek.html#ixzz3kldMgmnc

    Ocena komentarza: warty uwagi (73) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. jedno na sztandarach, drugie w lokalnym dział #1808459 | 148.81.*.* 4 wrz 2015 12:01

     jeszcze PiS nie doszedł do władzy, a już straszy ludzi, którzy chcą normalnie pracować! - jak to się ma do tych haseł o prawach pracowników?! "Jednocześnie oświadczamy, mając przeświadczenie o jej prawości i rzetelności, że będziemy bronić Pani Dyrektor Iwony Zdunek, jej dobrego imienia i pozycji. Wykorzystamy do tego wszelkie dostępne środki przewidziane prawem.” http://www.plonszczak.pl/index.php?optio n=com_content&task=view&id=17956&Itemid= 138

     Ocena komentarza: warty uwagi (42) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

     Pokaż wszystkie komentarze (44)