środa, 23 maja 2018. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Pamięci prymasa. Klasztorna renowacja w blasku słońca

2015-08-06 07:36:17 (ost. akt: 2015-08-07 13:10:33)
Już niedługo czerwińscy salezjanie otworzą Muzeum Prymasa Augusta Hlonda. Część eksponatów prezentuje ks. Przemysław Kawecki. Z lewej strony na stojaku prawdziwe dzieło sztuki - XIX-wieczny żałobny ornat

Już niedługo czerwińscy salezjanie otworzą Muzeum Prymasa Augusta Hlonda. Część eksponatów prezentuje ks. Przemysław Kawecki. Z lewej strony na stojaku prawdziwe dzieło sztuki - XIX-wieczny żałobny ornat

Autor zdjęcia: Dawid Turowiecki

Podziel się:

Pod koniec września planowane jest otwarcie pierwszego w Polsce Muzeum Prymasa Augusta Hlonda, które znajdzie swe miejsce w jednej z sal remontowanego klasztoru salezjańskiego w Czerwińsku nad Wisłą.

Kardynał Hlond był salezjaninem stąd w testamencie napisał, iż chciałby, aby wszystkie jego rzeczy trafiły do jednego z domów salezjańskich. Tak też się stało. Przyjął je klasztor w Czerwińsku. Przez ostatnie ponad 20 lat osobiste przedmioty prymasa nie były dostępne dla zwiedzająćych. Wkrótce ma to się zmienić.

- W jeden wieczór zgłosiliśmy się do konkursu Banku Zachodniego WBK ,,Tu mieszkam, tu zmieniam". Z tego tytułu otrzymaliśmy grant w kwocie 20 tys. zł, a drugie tyle musieliśmy dołożyć - mówi salezjanin ks. Przemysław Kawecki.

Sala muzealna jest obecnie pieczołowicie przygotowywana. - Może samych eksponatów nie ma za dużo, ale są dość znaczące, choćby pośmiertna maska Augusta Hlonda, szaty kardynalskie i jego osobiste rzeczy - dodaje ks. Kawecki. - Długo szukaliśmy pomysłu jak przypomnieć ludziom tę mocną postać, która żyła w ciężkich, komunistycznych czasach. Postać, która potrafiła jednoczyć naród.

Jak przyznaje duchowny, izba pamięci powstaje z myślą o bardziej wymagających. O historii prymasa opowiedzą nie tylko unikatowe przedmioty, ale również biograficzne noty oraz zbiór jego myśli. - Ktoś wejdzie, poczyta, po pół godzinie wyjdzie, mówiąc: aha, to był taki gość i powiedział takie i takie słowa. O tak wielkiej postaci wypada również wiele wiedzieć.

W odnowionym dolnym korytarzu klasztoru stanie również zrewitalizowana wystawa pamiątek misyjnych. To przedsięwzięcie udaje się realizować dzięki ofiarom składanym podczas Misterium Męki Pańskiej.

http://i.wm.pl/00/07/49/72/f/dsc-0062-picture55c2fc2a43d7b.jpg

Towarzystwo Salezjańskie z Czerwińska otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie w kwocie pół miliona złotych na wakacyjny remont części ogromnego kompleksu klasztornego, m.in. dachu na jego zachodnim skrzydle (zdjęcie powyżej - red.). - To nie jest klasztor dla nas, ale miejsce młodzieżowe, gdzie ludzie kreatywni robią wiele fajnych rzeczy. Stąd odrestaurowanie obiektu tak bardzo leży nam na sercu. Słyszymy różne propozycje, m.in. takie, aby urządzić tu hotel czterogwiazdkowy lub spa, ale my chcemy by było to nadal centrum duchowe, gdzie przedsięwzięcia kulturalne odgrywają znaczącą rolę - kończy ks. Przemysław Kawecki, kierownik Salezjańskiego Ośrodka Młodzieżowo-Powołaniowego "Emaus".

Dawid Turowiecki

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Dawid Turowiecki

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB