Czwartek, 20 września 2018. Imieniny Eustachego, Faustyny, Renaty

Dowódcy ulepieni z tej samej gliny. Strzeleckie pożegnanie i powitanie [FOTO]

2015-08-03 08:46:09 (ost. akt: 2015-08-04 11:08:23)
Jeszcze na pierwszym planie insp. Stanisław Świerczewski. Za nim ten, który w płońskiej jednostce od 1 sierpnia gra pierwsze skrzypce - nowy dowódca mł. insp. Sebastian Milewski

Jeszcze na pierwszym planie insp. Stanisław Świerczewski. Za nim ten, który w płońskiej jednostce od 1 sierpnia gra pierwsze skrzypce - nowy dowódca mł. insp. Sebastian Milewski

Autor zdjęcia: Dawid Turowiecki

Podziel się:

To była jedna z tych uroczystości, która chwytała za serce. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odczytano rozkaz odwołania ze stanowiska dowódcy Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk inspektora Stanisława Świerczewskiego. Na tą zaszczytną funkcję wyznaczono młodszego insp. Sebastiana Milewskiego.

Rozkaz wykonano przed komendantem Związku Strzeleckiego Józefa Piłsudskiego Markiem Matułą, który doceniał wysiłek Stanisława Świerczewskiego w reaktywację jednostki w naszym mieście. - Dzięki dużemu zaangażowaniu i woli działania sprawiono, że nie tylko Płońsk może dziś być dumny ze strzelców – zwracał się do członków JS 1006 i wszystkich obecnych na placu przed ratuszem komendant ZS.

- Koniec wieńczy dzieło – tymi słowami rozpoczął swoje krótkie wystąpienie inspektor Świerczewski, który dowodził strzelcami przez 19 długich lat. - Przyszedł najwyższy czas, aby przekazać pałeczkę młodszemu pokoleniu, mojemu wychowankowi – stwierdzał ze wzruszeniem. Dziękował strzeleckiej młodzieży za wspólny udział w uroczystościach patriotyczno-religijnych oraz przypominał: - Nauka to jest to czego nie wolno wam odpuścić. Dopiero kiedy będziecie mieli odpowiednią wiedzą wtedy cały świat stanie przed wami otworem – radził, odnosząc się również do głównego hasła, jakie przyświeca jednostce, czyli Bóg, Honor, Ojczyzna. Taki też napis umieszczono na jednej stronie głowni pamiątkowej szabli, którą dedykowali swojemu byłemu już dowódcy jego podopieczni. Szablę wręczył przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej pułkownik Witold Gniecki.

Awansowany na stopień młodszego inspektora Sebastian Milewski, nowy dowódca płońskich strzelców, dziękował swojemu mentorowi. Życzył sobie, by pod jego ręką jednostka rosła w siłę.

Burmistrz Andrzej Pietrasik w samym superlatywach wypowiadał się o współpracy zarówno ze Stanisławem Świerczewskim jak i Sebastianem Milewskim. - Rzadko spotyka się w życiu tak czystych i światłych ludzi, zawsze schylę przed nimi głowę – mówił ten, który wspólnie z Maciejem Rajzaherem przyczynił się blisko 20 lat temu do przywrócenia jednostki w Płońsku. - Pan Sebastian nigdy nie skarżył się, że nie jest dowódcą strzelców. Był lojalny, cierpliwie czekał na tę funkcję. To wyjątkowa postawa – przyznawał Pietrasik, który złożył obietnicę, dotyczącą powstania, jeszcze w tym roku, nowej siedziby JS 1006. Uhonorował on obydwu bohaterów ceremonii okolicznościowymi tabliczkami w dowód uznania i wdzięczności za dotychczasową pracę.

Starosta Andrzej Stolpa stwierdzał, iż jest spokojny o przyszłość płońskiego strzelca. Podkreślał ponadto jak dużą rolę w wychowaniu młodzieży odgrywał ustępujący dowódca. - Skuteczne wpajanie wartości patriotycznych to bez wątpienia pana sukces – mówił o osiągnięciach Stanisława Świerczewskiego szef powiatu.

Inspektor Świerczewski z rąk komendanta otrzymał honorową odznakę, Złoty Krzyż Strzelecki. To najwyższe odznaczenie Związku, drugie przyznane w tym roku. Przed nim otrzymał je tylko syn generała Tadeusza ,,Bora” Komorowskiego. Brązowy Krzyż Strzelecki wręczono drużynowemu Mirosławowi Pikorze.

Pan Stanisław podziękował również za współpracę lokalnym mediom. Mogę śmiało napisać, że była ona owocna. Odchodzący dowódca naszej jednostki dał się poznać jako człowiek niezwykle kulturalny, konkretny, otwarty na innych ludzi, obdarzony dużą wiedzą, nie tylko historyczną, zawsze pomocny i gotowy do rozmowy. Krótko i na temat o jego następcy: właściwy człowiek na właściwym miejscu.

Dawid Turowiecki


Zdjęcia oglądajcie w pełnym rozmiarze

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Dawid Turowiecki