Wtorek, 24 kwietnia 2018. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Rolnicze święto na Poświętnem [FOTO]

2015-06-17 21:07:15 (ost. akt: 2015-06-19 10:46:29)
Mazowiecka Wystawa Zwierząt Hodowlanych od lat towarzyszy Mazowieckim Dniom Rolnictwa na Poświętnem

Mazowiecka Wystawa Zwierząt Hodowlanych od lat towarzyszy Mazowieckim Dniom Rolnictwa na Poświętnem

Podziel się:

Kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających, ponad 400 wystawców, ponad 300 poletek z odmianami różnych roślin uprawnych, to wszystko na 20 hektarach gruntów. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oddział Poświętne w Płońsku już po raz szesnasty zorganizował jedne z największych branżowych targów w kraju.

Wiele słów, również podczas otwarcia imprezy, poświęcono zbliżającemu się nowemu okresowi programowania środków finansowych z Unii Europejskiej. - Rok 2015 to rok szczególny dla rodzimego rolnictwa. Przez siedem lat dysponowało ono ogromnymi środkami unijnymi, a to znaczący impuls do największej modernizacji rolnictwa w skali 25 lat – mówił Andrzej Kamasa, dyrektor MODR w Warszawie. - Do 2023 r. polscy rolnicy oraz samorządowcy będą mieli do dyspozycji ponad 32 mld euro plus miliardy funduszy krajowych – podkreślał Kamasa.

,,Program obszarów wiejskich na lata 2014-2020 szansą rozwoju dla rolników i mieszkańców obszarów wiejskich z województwa mazowieckiego” był przedmiotem konferencji, którą poprowadził m.in. Tadeusz Nalewajk, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Z największym zainteresowaniem spotkały się działania zapewniające wsparcie dla rolników.

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, który wspólnie z wojewodą mazowieckim oraz ministrem rolnictwa objął wydarzenie honorowym patronatem, doceniał starania organizatorów w przygotowanie dwudniowego przedsięwzięcia. - Ten ośrodek wyrasta na potentata, jeśli chodzi o targi o charakterze rolniczym. To miejsce żyje, a przecież mamy jeszcze w planach, wspólnie z uczelniami wyższymi, przede wszystkim SGGW, postawić na Poświętnem park technologiczny, i zrobimy to, realizując nasz plan z programu rozwoju obszarów wiejskich – zapewniał marszałek.

Adama Struzika zapytaliśmy o podstawowe wyzwania, przed którymi stoi samorząd i rolnicy. - Są gminy, które musimy zmeliorować, bo przy nadmiarze wody tam nie da się produkować, ale jednocześnie na gałąź gospodarki wodnej mamy niestety zabezpieczone niewielkie środki. To dla nas największa próba – stwierdzał marszałek województwa. - A przed samymi rolnikami jak zwykle stoi zadanie sprostania konkurencji. Mówi się, aby powstrzymać import mleka z Litwy, ale to absurdalna, bo nie możemy brać znaczącej pomocy finansowej z UE, z drugiej strony mówić, że wprowadzimy jakieś regulacje niezgodne z ustawodawstwem unijnym – dodawał wprost Struzik. - Rolnicy będą musieli ciężko pracować oraz precyzyjnie i sensownie wykorzystywać te formy wsparcia adekwatnie do swoich potrzeb.

http://i.wm.pl/00/07/31/69/f/targi-czolowka2-picture5581c4e29ee44.jpg
Pogoda dopisała, więc frekwencja uczestników targów na Poświętnem, zwłaszcza w niedzielę, biła wszelkie rekordy. - Mazowieckie Dni Rolnictwa to impreza, na której możemy poszerzać swoją wiedzę a potem spożytkować ją w praktyce – mówił podczas otwarcia targów techniki rolniczej starosta powiatu płońskiego Andrzej Stolpa.

Wicemarszałek Ewa Orzełowska, odpowiedzialna w Zarządzie Województwa za cały sektor rolnictwa, radziła mazowieckim farmerom, aby w walce ze współczesnymi wyzwaniami byli konkurencyjni. - Musimy zadbać, aby nasz polki produkt był marką, bo o to w tym wszystkim chodzi – podkreślała.

Nowym pomysłem, który w tym roku zaproponowano gościom, było miejsce zwane umownie ,,Nauka polska a innowacje w rolnictwie”. - Połączyliśmy teorię z praktyką. Rolnicy mieli możliwość kontaktów z przedstawicielami instytutów naukowych i wymiany doświadczeń. Miejmy nadzieję, że nowa wiedza zaprocentuje w przyszłości – dodawała Natalia Kraśniewska, komisarz wystawy.

Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych mówił m.in. o zainteresowaniu sektora rolniczego nowościami technologicznymi. - Postęp, który dokonał się w takim tempie i rytmie, to przede wszystkim wasza pozytywna odpowiedzieć na apele rządu. To jest wasz zasłużony sukces, efekt determinacji i wytrwałej pracy, często pod wiatr. Idźcie naprzód! – zwracał się do mazowieckich rolników działacz społeczny i samorządowy.

Dawid Turowiecki

Opis imprez towarzyszących MDR znajdziecie już wkrótce w wersji pdf na stronie głównej portalu, pod banerem Agro Mazowsze.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ". 

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij 
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Dawid TurowieckiZdjęcie radzimy oglądać w pełnym rozmiarze

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Krzysztof Winczer #1756854 | 77.115.*.* 17 cze 2015 23:23

    A ja powtórzę to co rok temu pisałem, skandal z miejscem oznaczonym jako miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych,rok temu i w tym roku stały samochody niby VIP ów, karetka i policja. To pokazuje stosunek organizatorów do tematu.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz