Wtorek, 23 października 2018. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Pochylić głowy przed ,,Niezłomnymi” [FOTO]

2015-03-02 10:58:29 (ost. akt: 2015-03-06 10:26:53)
Członkowie Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk na terenie ,,starego" kościoła, przy tablicy poświęconej mieszkańcom naszego powiatu, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę

Członkowie Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk na terenie ,,starego" kościoła, przy tablicy poświęconej mieszkańcom naszego powiatu, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę

Autor zdjęcia: Dawid Turowiecki

Podziel się:

Płońscy Strzelcy nie pozwolą zapomnieć o bohaterach podziemia niepodległościowego, czemu dali ponownie wyraz pierwszego dnia marca, kiedy to wyszli do płońszczan z przesłaniem ,,Cześć Waszej pamięci Żołnierze Wyklęci!”.

Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych” zbiegły się w czasie z długo wyczekiwaną informacją, którą podał IPN, o oficjalnym zidentyfikowaniu szczątków Danuty Siedzikówny ,,Inki”, jednej z ofiar stalinowskiego terroru.

- Po kilkudziesięciu latach oddajemy należny hołd tym, którzy nie pogodzili się z faktem, że powojenna Polska nie będzie krajem wolnym i niepodległym. Za tę postawę z rąk komunistycznej władzy spotkały ich prześladowania, więzienie, często śmierć. Spotkała ich także infamia – przez niemal pół wieku publicznie nazywano ich bandytami – mówił podczas uroczystości przed tablicą upamiętniającą represjonowanych Marek Sabalski, sekcyjny Związku Strzelców.

,,Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. My chcemy, by Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród, a ludzi takich mamy, którzy i słowa głośno nie mogą powiedzieć, bo UB wraz z kliką oficerów sowieckich czuwa” - przytaczano słowa majora Zygmunta Szendzielarza ,,Łupaszki”, który zginął z rąk polskojęzycznych katów wykonujących polecenia sowieckiego okupanta.

Obecny podczas płońskich uroczystości radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Maciej Wąsik podkreślał: - To wolna Polska ich wyklęła! Nie ma o nich słowa w podręcznikach do historii. Ci ludzie, którym oddajemy dzisiaj hołd, nie mają swoich grobów. Chciano, aby świat o nich zapomniał, my na szczęście pamiętamy.

Burmistrz przypominał postać zmarłego w 2011 roku Witolda Grzebskiego pseudonim ,,Motor”, który z inicjatywy Andrzeja Pietrasika otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Płońska. Szef ratusza ma wnioskować o nadanie nazwy jego imieniem jednej z płońskich ulic.

Punkt główny uroczystości, co na pewno krzepiące, zgromadził na dziedzińcu kościoła parafii pw. św. M. Archanioła znacznie większą liczbę płońszczan aniżeli było to w latach ubiegłych. Mieszkańcy przystawali również na widok przebranych w stroje czasów wojennych Strzelców, którzy od godzin porannych zgrupowali się przed płońskimi świątyniami. Skromne fundusze pozwoliły na zapatrzenie się w biało-czerwone flagi, pamiątkowe wlepki oraz ulotki z życiorysami ,,Niezłomnych”, w tym i partyzantów, którzy walczyli na ziemiach powiatu płońskiego, przypłacając ten heroiczny bój życiem.

Cześć i chwała Bohaterom! (Dawid Turowiecki)

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. plonszczanin #1682115 | 89.229.*.* 5 mar 2015 18:17

  23 czerwca 1944 roku w zamieszkanej głównie przez Litwinów wsi Dubinki w akcji odwetowej oddziału dowodzonego przez Szendzielarza były też przypadkowe ofiary cywilne - 27 osób, w tym kobiety i dzieci, wśród ofiar znalazła się też Polka, Anna Górska, z czteroletnim synem

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. "Szef ratusza ma wnioskować " #1680853 | 46.174.*.* 4 mar 2015 10:20

  o nadanie nazwy .... ciekawe. A kto konsultacje społeczne wyrzucił do kosza? . A najbardziej śmieszne jest wszechobecne sformułowanie Z INICJATYWY BURMISTRZA... jeszcze kilka razy to przeczytam i rzygnę z inicjatywy burmistrza.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ach te dojazdy #1680250 | 95.40.*.* 3 mar 2015 17:02

  A nasza waleczna radna Dobrzyńska, przyjechała na obchody? Bo ciś na zdjęciach nie widzę? Może szkoda jej było na benzynę? A może weekendy w Warszawie jednak są bardziej interesujące niż obchody w Płońsku?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. pamiętliwa #1680130 | 80.238.*.* 3 mar 2015 14:54

  Pietrasik upomina sie o Żołnierzy Wyklętych? szkoda ze blokował powstanie ronda

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. O!?! #1679947 | 89.72.*.* 3 mar 2015 11:20

  Radny prawicy, Aleksandrowicz też był, a flagi na szkole nie wywiesił?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)