Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Ja nie mogłem tego zrobić... - profesor Chazan stanął przed płońszczanami

2014-11-02 16:50:58 (ost. akt: 2014-11-06 15:36:17)
Nie wiem jak zachowałby się w przypadku młodego lekarza. Ja właściwie już wszystko w życiu osiągnąłem, więc było mi na pewno dużo łatwiej podjąć tę decyzję - mówił w Płońsku prof. Chazan.

Nie wiem jak zachowałby się w przypadku młodego lekarza. Ja właściwie już wszystko w życiu osiągnąłem, więc było mi na pewno dużo łatwiej podjąć tę decyzję - mówił w Płońsku prof. Chazan.

Autor zdjęcia: DT

Podziel się:

Na kilka dni przed Wszystkimi Świętymi gościł w Płońsku Bogdan Chazan. Za sprawą wydarzeń z lata tego roku, postać której chyba bliżej nikomu przedstawiać nie trzeba. Tematem jego wykładu na Płońskiej Akademii ABC Chrześcijaństwa w auli teatralnej kościoła parafii pw. św. M. Kolbego stał się rzecz jasna spór o sławetną klauzulę sumienia.

Kościelna sala po brzegi wypełniła się słuchaczami, nie tylko studentami Akademii. Wprowadzenie do prelekcji profesora zrobił dr Kazimierz Szałata, kierownik Uniwersytetu Otwartego UKSW. – Nasz gość jest doskonałym przykładem odwagi, a nie pięknych mów. Był moment, kiedy trzeba było powiedzieć ,,nie”, prawo jest niegodziwe, i to powiedział prof. Chazan – stwierdzał Szałata, nawiązując do decyzji lekarza, który będąc dyrektorem Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie, powołał się na klauzulę sumienia, odmawiając ciężarnej dokonania aborcji nieodwracalnie uszkodzonego płodu. – Lekarz jest powołany do tego, aby chronić życie w każdej sytuacji – dodawał z przekonaniem.

Blisko godzinny wykład prof. Bogdan Chazan rozpoczął od stwierdzenia, iż kroki, które podjął nie wymagały wcale szczególnej odwagi. – Klauzula sumienia wynika z wolności sumienia i godności człowieka, nie jest żadnym przywilejem – mówił, wskazując na ograniczenia, na jakie w polskim prawie napotyka owa regulacja. – Owszem, lekarz może odmówić np. czynności aborcji, ale musi znaleźć kogoś innego kto się tego podejmie. Ja nie mogłem tego zrobić, bo byłoby to pewnym nietaktem z mojej strony, gdyby dzwonił do swoich kolegów wybranych alfabetycznie z książki telefonicznej, z pytaniem, czy dokonują aborcji. Nie znałem takich lekarzy, zresztą skierowanie takiej pacjentki, którą pierwszy raz zobaczyłem, kiedy przyszła do mnie z prośbą o aborcję, byłoby niezgodne z zasadami etyki ponieważ lekarz brałby udział w realizacji aborcji, czyli mógłby mieć świadomość popełnienia rzeczy niegodziwej – uważa profesor ginekologii i położnictwa, który zaznaczał ponadto, że w jego przekonaniu, kierowanie do diagnostyki prenatalnej jest także objęte klauzulą sumienia. – Jesteśmy wyróżnioną specjalnością lekarską, ale nie zawsze dajemy sobie radę z poradnictwem – dodawał.

Chazan przywoływał również przepisy Parlamentu Europejskiego, które, co ciekawe, bronią decyzji podjętej w warszawskim Szpitalu Św. Rodziny.

http://i.wm.pl/00/06/40/43/n/chazan1-picture54565a46312f1.jpg
Nie możemy zgadzać się na to, by prawo tak bardzo zdominowało etykę - mówił do płońszczan zebranych w auli teatralnej w podziemiach kościoła prof. Chazan

Pojawiły się głosy, że odmawiając aborcji, naraziłem to dziecko na cierpienia związane z przeżyciem porodu, że naraziłem tę kobietę na cierpienia związane z koniecznością oglądania tego dziecka po porodzie. Przyjmowałem to z pokora, ale moim zdaniem, cierpienia dziecka związane z aborcją byłyby z pewnością o wiele większe – twierdził Chazan. – Mam nadzieję, że matki, które donosiły dziecko, może wbrew swojej woli, będą szczęśliwe, że asystowały przy jego śmierci, że mogły wziąć je w ramiona, że dziecko mogło poczuć dotyk matki, że mogło być ochrzczone, że mogło odejść w pokoju, pogrzebane – argumentował lekarz.

W drugiej części spotkania z prof. Bogdanem Chazanem padały pytania m.in. o syndrom poaborcyjny. Odczytano list adresowany do prof. Chazana, w którym 65-letnia dziś kobieta przyznaje się do trzykrotnego usunięcia ciąży, z czym nie mogła pogodzić się przez resztę swojego życia. Dawano świadectwa rodzicielskich decyzji z przeszłości, które podejmowano wbrew diagnozom lekarzy wskazujących na nieprawidłowości rozwojowe dzieci i sugerujących aborcję. Decyzji, których, jak słyszeliśmy, dziś nikt nie żałuje.

Podczas otwartego spotkania w Płońsku głosy przeciwników zachowania prof. Bogdana Chazana powołującego się na klauzulę sumienia w odmowie wykonania aborcji, na forum publicznym nie padły. (DT)

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lewo #1538293 | 95.49.*.* 8 lis 2014 20:19

  Nie możemy zgadzać się na to, by prawo tak bardzo zdominowało etykę , prawo nie pozwala pedofilii, ale co tam prawo.............

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. lenea #1538069 | 83.6.*.* 8 lis 2014 17:50

  do seth Co ma inkubator do aborcji albo invitro ???? Inkubator ma na celu ratować ludzkie życie a aborcja czy metoda invitro chyba odwrotnie. Oczywiście mówimy, że invitro daje życie ale nie pomijajmy, ze również zabija zarodki czyli istnienia ludzkie . Ciekaw jestem czy fachowcy od invitro mówią o tym swoim pacjentkom ???

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. lewicowy #1531618 | 46.186.*.* 3 lis 2014 17:22

   Katolska propaganda z Chazanem jako guru moralnosci trwa w najlepsze...tyle ze kiedys te moralnosc dla kasy schowal razem z pieniedmi w sejfie ..a skrobal aż furczało.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. seth #1531456 | 188.33.*.* 3 lis 2014 14:50

   do lenea Żadnych inkubatorów dla wcześniaków, niech nikt nie śmie się bawić w Pana Boga. Jeśli temu dziecku nie jest dane przeżyć to trzeba się z tym pogodzić. Zdelegalizujmy medycynę!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. sprzedam nasienie #1531110 | 93.154.*.* 3 lis 2014 09:05

   diabelskie, 100% ruchliwości plemników. cena do uzgodnienia

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (22)