Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Służba na czterech łapach - Ivo wybiegnie na ulice Raciąża

2014-09-05 10:35:00 (ost. akt: 2014-09-05 10:45:41)
Służbowy duet: sierż. szt. Marek Laskowski i Ivo

Służbowy duet: sierż. szt. Marek Laskowski i Ivo

Autor zdjęcia: KPP w Płońsku

Podziel się:

Niedawno płońska Komenda zyskała trzeciego policyjnego psa służbowego. Tym samym stała się jedyną komendą powiatową policji w garnizonie mazowieckim z tak dużą liczbą czworonożnych stróżów prawa. Nowy nabytek to owczarek niemiecki Ivo, którego przewodnikiem jest sierż. szt. Marek Laskowski z Komisariatu Policji w Raciążu.

W całym garnizonie mazowieckim służy 40 psów. 29 z nich to psy patrolowo-tropiące. Trzy takie psy obecnie służą w Komedzie Powiatowej Policji w Płońsku. W ogólnym zestawieniu ilości psów służbowych, płońską Komendę wyprzedza jedynie Komenda Miejska Policji w Płocku z siedmioma czworonogami.

Przez kilka lat płońska Komenda miała tylko jednego policyjnego psa służbowego- czarego, podpalanego, długowłosego owczarka niemieckiego, wabiącego się Kastor (służbowo Anakin), którego przewodnikiem jest asp. Łukasz Szpojankowski. Niespełna rok temu służbę na płońskich ulicach rozpoczął czarny, krótkowłosy owczarek niemiecki – Bastik (służbowo Hakon), a przewodzi mu sierż. szt. Przemysław Zmysłowski. Tegorocznym „nabytkiem” KPP w Płońsku jest 1,5-roczny owczarek niemiecki, maści wilczatej – Ivo, który służbę, wraz ze swoim opiekunem-przewodnikiem sierż. szt. Markiem Laskowskim, będzie pełnił głównie na terenie miasta i gminy Raciąż. Urząd miejski i gminny wyłożyły w sumie na psa 6 tys. zł.

Wszystkie psy i ich przewodnicy mają za sobą specjalistyczne szkolenie, które odbyli w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, gdzie zapoznawali się m. in. z metodami tresurowymi i teorią kynologiczną. Podczas zajęć praktycznych, w czasie szkolenia, ćwiczyli posłuszeństwo, obronę przewodnika, pokonywanie przeszkód, pościg za pozorantem i tropienie śladów ludzkich. Uczyli się również przeszukiwania pomieszczeń i terenu.

Ivo, wraz ze swoim przewodnikiem, takie szkolenie zakończył pod koniec sierpnia. Osiągnął bardzo dobry wynik na egzaminie. Jak twierdzi jego opiekun, sierż. szt. Marek Laskowski, Ivo najlepiej radzi sobie z posłuszeństwem i „agresją”, a tor przeszkód pokonuje wręcz perfekcyjnie.

Sierż. szt. Marek Laskowski służy w policji od pięciu lat, a od dwóch w Komisariacie Policji w Raciążu, podlegającym pod KPP w Płońsku.

(za info sierż. szt. Kingi Drężek, rzeczniczki prasowej KPP w Płońsku, dodał DT)

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ELZBIETA #1837492 | 88.156.*.* 17 paź 2015 14:49

    lukaszu . zaloz konto na f ojcu

    ! - + odpowiedz na ten komentarz