Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Do prezydium trzeba trojga... - bardzo dobry kandydat a demoralizacja elit

2014-08-27 19:42:51 (ost. akt: 2014-08-27 20:21:25)
Radny Cezary Brzeszkiewicz zajmuje miejsce za stołem prezydium rady powiatu płońskiego. Kiedy już usiadł, stwierdził, że postara się nie zawieść zaufania, i że będzie wiceprzewodniczącym całej rady

Radny Cezary Brzeszkiewicz zajmuje miejsce za stołem prezydium rady powiatu płońskiego. Kiedy już usiadł, stwierdził, że postara się nie zawieść zaufania, i że będzie wiceprzewodniczącym całej rady

Autor zdjęcia: DT

Podziel się:

Ho, ho, do czego to doszło! Oto radny SLD wystawia kandydaturę gościa z Klubu Radnych PiS Rady Powiatu Płońskiego na prezydialnego wicka, po czym ten macha na pożegnanie swoim kolegom, a ci bez większego zaskoczenia pokazują mu najdłuższy palec u dłoni, bo ten ich zdaniem i tak od dwóch lat ,,kolaborował” z PSL-em.

W kwietniu Ryszard Gortat został zrzucony ze stołka wiceprzewodniczącego rady powiatu. Twarde lądowanie z pewnością podrażniło ambicję samorządowego wyżeracza, bo to przecież, jakby nie patrzeć, degradacja. Jednak sesyjny wieszcz numer jeden składa skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wnosząc o uchylenie uchwały skazującej go na prezydialną banicję i stwierdzenie jej nieważności. Tyle tytułem wprowadzenia, czekamy, co z tego wyniknie.

Mija wiosna, kończą się wakacje, a tu właśnie dziś niespodziewanie załatano dziurę (tylko proszę bez dwuznacznych skojarzeń) w składzie prezydium. Do dzisiaj zasiadali tam szefowa rady Małgorzata Mucha i jej zastępca Adrian Dalecki. Około godziny 14 dokooptowano do nich postać, która jak do tej pory niczym szczególnym w radzie się nie wyróżniała, której bliżej do dewizy, że milczenie jest złotem. Mowa o Cezarym Brzeszkiewiczu. Ów radny, reprezentant Jońca, wyciągnął powiatowy mandat w miejsce Anny Zwierzchowskiej, która zasiadła w fotelu wójta Sochocina. I na sam koniec kadencji spotkał go taki zaszczyt, kto by się spodziewał. Awans załatwił mu człowiek SLD, sąsiad z tej samej gminy, Adrian Dalecki. Czemuż zgłosił taką kandydaturę? – Radny Brzeszkiewicz dał się poznać jako osoba, która kieruje się zawsze dobrem powiatu. Nie zadaje często bezsensownych pytań, na które wie, że nie ma odpowiedzi (tak na marginesie – sensownych też nie zadaje, bo w ogóle nie pyta – przyp. red.). To bardzo dobry kandydat. Na pewno wniesie dużo spokoju (w co oczywiście nie wątpimy – przyp. red.) oraz rozsądnej i solidnej pracy – wystawiał laurkę Brzeszkiewiczowi Dalecki.

Taki obrót sprawy szczególnie zaintrygował radną Elżbietę Wiśniewską, która dociekała czemu tak istotny ruch został przemilczany na komisjach. – Winna jest pani informację wszystkim radnym a nie tylko tym z koalicji rządzącej, a ponadto dajecie sobie państwo radę we dwoje, więc dlaczego nie mielibyście funkcjonować do końca kadencji w takim składzie – zwracała się do przewodniczącej Muchy, która odpowiedziała tymi słowami: - Łatwiej pracuje się w większej grupie. Odczuwałam braki kadrowe, jeśli chodzi o prezydium, a decyzji personalnych nie trzeba procedować na komisjach.

Nadszedł moment tajnego głosowania. Pięcioro rajców dało sobie w ogóle spokój z podchodzeniem do urny. Byli to: wspomniana Wiśniewska, Kozakiewicz, Wrzesiński, Czapliński i Gortat. Piętnaście za, pan Cezary również na siebie zagłosował, po czym w imieniu klubu PSL-SLD powinszował mu wicestarosta Andrzej Stolpa.

http://i.wm.pl/00/06/16/11/n/p1050218-picture53fe1a6f38220.jpg

Październik 2011 r. - konferencja prasowa w terenie radnych Klubu PiS Rady Powiatu Płońskiego. Po drugiej stronie barykady stoją już zarówno Cezary Brzeszkiewicz (pierwszy od prawej) jak i Rajmund Okrasa (stojący za Krzysztofem Wrzesińskim). Na zdjęciu ponadto Ryszard Gortat i Artur Czapliński - obydwaj mieli przygodę z prezydium (fot. archiwum redakcji)

Zapytaliśmy nowego wiceprzewodniczącego, czy wie, że ryzykuje politycznie. – Być może – odparł, by zaraz dodać, że rezygnuje z członkostwa w klubie Prawa i Sprawiedliwości. – Ostatnio były przepychanki – kontynuował jakoś tak nieśmiało. Co powiedział nam na zbojkotowanie głosowania przez niedawnych klubowych kolegów?- Myślę, że nie jest to skierowane przeciwko mojej osobie, a raczej przeciwko obecnej koalicji – uważa Brzeszkiewicz. – Jaką motywacją kierował się pan, aby ledwie na dwa miesiące zmienić miejsce w radzie, pytam. – To w zasadzie niewiele zmienia. Dalej chcę pracować na rzecz mieszkańców powiatu płońskiego. – Pewnie wpisze pan sobie tę funkcję w CV? – zadaję ostatnie pytanie. - Pewnie wpiszę – zakończył.

Opozycja nie pozostawiła suchej nitki na samym Brzeszkiewiczu, jak też nie ubolewała nad tą stratą, wręcz przeciwnie. – Od dawna nie uczestniczył w pracach klubu radnych PiS. Mamy świadomość jego współpracy od dwóch lat z PSL-em i mamy świadomość, że ta kandydatura jest nagroda za tę współpracę. Sytuacja ta świadczy o całkowitym upadku i demoralizacji elit obecnego układu władzy w powiecie płońskim – grzmiał Krzysztof Wrzesiński. – Nie wiem, czy do tej elity się zaliczam, ale nie czuję się upadły moralnie – komentował wicestarosta. – Jeśli są w tej sali osoby, które mają sumienie, a wierzę, że takie są, to powinny oceniać to, co dziś się stało jednoznacznie. Dla mnie to moralnie żałosne. To nie błąd, to wielbłąd polityczny. Pan Stolpa i pan Mączewski wykończyli dzisiaj SLD – dodawał bez ogródek Artur Czapliński.

Przewodnicząca Mucha po tych słowach, nazywając się sesyjną policją, zaczęła studzić gorącą atmosferę. Ciąg dalszy nastąpi…

Dawid Turowiecki

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Anna #1471463 | 83.15.*.* 28 sie 2014 08:26

    Zdecydowanie jest to kupczenie stanowiskami. No, Pan Adrian zyskał sobie poparcie w nadchodzących wyborach samorządowych na Wójta gm. Joniec w osobie Pana Cezarego. Obydwaj powinni iść na bruczek... Eh, co ludzie nie robią dla kasy...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)