Ksiądz Makowski na pożegnanie z tytułem honorowego obywatela

2013-08-23 09:44:05 (ost. akt: 2013-08-29 13:58:14)

Ustępujący lada chwila z funkcji proboszcza ,,starej” parafii ks. kan. Edmund Makowski, decyzją radnych, został wpisany na listę Honorowych Obywateli Miasta Płońska. Ten zaszczytny tytuł, nadawany osobom za wielkie zasługi na rzecz naszego miasta, do tej pory przyznano ledwie kilku osobom. W toku dyskusji nad tą uchwałą nie obeszło się bez zgrzytów.

Honorowy Obywatel Miasta Płońska ks. kan. Edmund Makowski (z lewej) wraz z burmistrzem Andrzejem Pietrasikiem podczas jednej z uroczystości

Honorowy Obywatel Miasta Płońska ks. kan. Edmund Makowski (z lewej) wraz z burmistrzem Andrzejem Pietrasikiem podczas jednej z uroczystości

Autor: DT ARCHIWUM

Stanisław Ryszard Dobrowolski – poeta i prozaik, żołnierz Armii Krajowej, w okresie okupacji pisał pieśni i wiersze patriotyczne, np. „Warszawskie dzieci”, Stefan Wesołowski– profesor, urolog, członek Towarzystwa Chirurgów Polskich, odznaczony m.in. dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Jan Osowski – magister ekonomii, współorganizator administracji powiatu i miasta Płońska, Barbara Wachowicz – pisarka, związana głównie ze śladami życia i twórczością wybitnych polskich pisarzy, np. Henryka Sienkiewicza, Jerzy Wierzchowski – były Wojewoda Ciechanowski, Szewach Weiss – politolog izraelski, w latach 1999-2004 ambasador Izraela w Polsce, odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi, Shmuel Rifman – przewodniczący zaprzyjaźnionego okręgu Ramat – Negev i Witold Grzebski – porucznik, od 1944 r. zastępca komendanta Obwodu Płońsk Armii Krajowej, o pseudonimie „Motor” (za Płońsk.pl) to dotychczasowi Honorowi Obywatele Płońska. Do grona tego dołączył ks. kan. Edmund Makowski, który 11 lat stał na czele parafii św. Michała Archanioła.

Jako jeden z pierwszych głos w tej sprawie zabrał Andrzej Ferski. – Za co mamy przyznać księdzu ten tytuł? – nie ukrywał zdziwienia radny. – Chyba za te orły (ozdoby przy wjeździe na teren parafii – red.) albo, że przez tyle lat prowadził w kościele ogromną kampanię na rzecz obecnego burmistrza. Nie wiem skąd Płońska Izba Gospodarcza wpadła na taki pomysł, to się w głowie nie mieści – dodawał zbulwersowany opozycjonista po czym opuścił salę obrad.

Faktycznie to PIG wystąpiła z wnioskiem o nadanie honorowego obywatelstwa. Zebrała się kapituła, w skład której weszli: Mirosława Krysiak, kierowniczka Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska, Anna Goliasz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Płońskiej, dwóch przedstawicieli zarządów osiedlowych (m.in. wiceprzewodniczący rady Jerzy Krajowski) oraz burmistrz Płońska. Kapituła, jak mówił Andrzej Pietrasik, nie miała ,,żadnego ale” co do wniosku, jednogłośnie go akceptując.

– Z racji, że w najbliższą niedzielę ks. kan. kończy posługę proboszcza zasadnym jest, by do tego czasu rozpatrzyć ten wniosek – odpowiadał burmistrz radnemu Tucholskiemu, który wskazywał, że uchwała trafiła na sesję tak nagle i to jeszcze na nadzwyczajną. – Można byłoby przeprowadzić konsultacje społeczne w tej sprawie, a nie pisać coś naprędce na kolanie. Równie dobrze mogliśmy poczekać do wrześniowego posiedzenia – stwierdzał Krzysztof Tucholski.

http://i.wm.pl/00/04/79/97/n/p1440753-1182165.jpg

Andrzej Konstantinow z Płońskiej Izby Gospodarczej w samych superlatywach wyrażał się o ks. kan. Edmundzie Makowskim (FOT. DT)

Andrzej Pietrasik czuł się wyraźnie zażenowany i zaskoczony reakcją niektórych radnych. – Od strony formalno-prawnej wszystkie warunki przeze mnie i przez urzędników zostały spełnione. To najbardziej właściwy moment, by wyrazić swoją wdzięczność proboszczowi Makowskiemu, bez względu na to czy radny Ferski będzie na mnie pluł i na to, czy chodzę do kościoła – mówił poirytowany burmistrz. – Właśnie ks. Makowski oraz ks. Romuald Jaworski odcisnęli bardzo głęboki ślad na moje życie. I się tego nie wstydzę, ja się tym szczycę.

Andrzej Konstantinow z Płońskiej Izby Gospodarczej starał się uzasadnić złożony wniosek. – Tak wiele zostało w kościele zrobione. Tylko ślepiec, by tego nie zauważył. To dobry administrator, wspiera biedną młodzież, całe rodziny. Znam go jako osobę udzielającą się w przedsięwzięciach na rzecz miasta. Żywo interesował się gospodarką. Rozmawialiśmy o bezrobociu, miejscach pracy. Przeżywał to – wspominał Konstantinow. – Ksiądz wspierał nas przy organizacji licealnych zjazdów. Nasza Izba bardzo sympatyzuje z proboszczem. Popierał nas. Jest duchowym przewodnikiem naszej parafii, ale i wielkim społecznikiem. Nie było większej uroczystości, na której by się nie pojawił. Zawsze bezkonfliktowy, pogodny, dowcipny, potrafił rozbawić całe towarzystwo – charakteryzował ks. Makowskiego reprezentant PIG. – Może za szybko to się stało, ale myślę, że konsultacje pokazałyby, że odchodzący proboszcz zasłużył na ten tytuł.

Radny Władysław Kuciński sądził, że taka inicjatywa wyjdzie od burmistrza, czy też od rady miasta. - Wtedy byłby to pełniejszy postulat, a nie tylko z jednego środowiska, ale stało się już, jak się stało - stwierdził.

Radni jednogłośnie (13 głosami) pozytywnie zaakceptowali uchwałę w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Płońska.

Można zapytać, co z największym budowniczym, wielkim społecznikiem, który od podstaw wzniósł świątynię, postawił dom parafialny i hospicjum. Śp. Romualda Jaworskiego, nieodżałowanego proboszcza parafii św. Maksymiliana Kolbego samorząd miejski nigdy w ten sposób nie uhonorował, poza nadaniem jego imienia ulicy, przy której znajduje się kościół. Ale to tylko tak ad vocem.

Dawid Turowiecki

***

Uroczyste pożegnanie proboszcza Edmunda Makowskiego odbędzie się w niedzielę, 25 sierpnia podczas mszy św. o godzinie 11.

Komentarze 16 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

 1. żenada #1186709 | 95.49.*.* 1 wrz 2013 12:49

  Bezczelność niektórych polityków nie zna granic. Do tego na mszy wpuszczają przed Ołtarz Pietrasika który przy tej okazji robi sobie kampanię. To jest chore ! całe miasto jest chore! z tymi co obecnie rządzą chore jest nieuleczalnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Anna #1180116 | 78.154.*.* 24 sie 2013 23:45

  Mam pytanie, co takiego, dobrego zrobił ks. Makowski dla Płońska?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Honorowy obywatel #1179868 | 31.0.*.* 24 sie 2013 16:56

  Jak mawia jeden z płońskich dziennikarzy " sześćdziesiąt kilometrów od Warszawy, a sześćset lat świetlnych od cywilizacji" - cała prawda o Pietrasiku i jego radnych, przez małe "r". To jest niewiarygodne. PYCHA, AROGANCJA, KOŁTUNERIA. Honorowe obywatelstwo za przeprowadzenie z ambony dwóch kampanii wyborczych. Jak można przyznawać tytuł za podstawowe obowiązki proboszcza. Przecież to praca księdza, a nie czyn społeczny na rzecz miasta. Gratulacje dla Makowskiego, mam nadzieję, że będzie honorowy i nie przyjmie tego "zaszczytu". Gdyby mieli to przyznać płońszczanie na pewno dostał by chrześcijańskie "do widzenia". Dobrze człowieku, że nawet jako honorowy obywatel już sobie stąd idziesz. Ale na nową drogę życia - "Szczęść Boże".

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Sławek #1179735 | 78.154.*.* 24 sie 2013 12:29

  Pozdrowienia dla Ks. Kanonika Edmunda.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. kama #1179724 | 46.174.*.* 24 sie 2013 12:11

  Straszna kpina. Stwierdzam, że od teraz nie jest już zaszczytem być honorowym obywatelem naszego miasta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 6. Pietrasik... #1179415 | 31.174.*.* 23 sie 2013 20:45

  - on też kiedyś będzie miał tytuł honorowego obywatela miasta płońska. Ale wcześniej będzie miał ul. swojego imienia. Zobaczycie ludziska !

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 7. Jestem #1179377 | 95.49.*.* 23 sie 2013 20:00

  zbulwersowana.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 8. Już mnie nic , co robi p. burmistrz nie zdziw #1179338 | 95.49.*.* 23 sie 2013 19:18

  Już mnie nic , co robi p. burmistrz nie zdziwi. On i jego świta pobili rekordy w lansie. A słowa pana Konstantynowa nie robią na mnie żadnego wrażenia. Wszyscy , co go znają wiedzą, jak bardzo jest wiarygodny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 9. ale żenada ha ha ha #1179192 | 95.49.*.* 23 sie 2013 15:59

  Brak mi słów na to całe dziadostwo w naszym mieście. Ci na górze robią sobie co chcą. Najgorsze w tym jest to że jakaś tam grupa ludzi popiera takie działania. Żenada na całego! Honorowy obywatel naszego miasta? a co on takiego zrobił dla naszego miasta??? co zrobił? A może przyda się przy wyborach za rok? Wywalić te całe towarzystwo na zbity pysk bo oni przeginają na maxa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 10. miko #1178941 | 217.97.*.* 23 sie 2013 12:21

  Makowski - jeżeli będziesz miał trochę honoru to nie przyjmiesz tego tytułu. Nie zasługujesz na niego. Za popieranie Burmistrza należy ci się prezent, ale od samego Pietrasika. Nigdy nie czułeś tego miasta, w duchu franciszkańskim, po prostu odejdź w pokoju i jak najszybciej zapomnij o Płońsku. Może nowy proboszcz zajmie się wiernymi, a nie polityką i wspieraniem Burmistrza z ambony. Ks. Kan. R. Jaworski, to moim zdaniem najzacniejszy obywatel miasta. Zawsze sztywny w swych przekonaniach, nigdy w polityce ( a w tamtych czasach było trudno o wszystko), nie pomagał Pietrasikowi to i tytułu nie otrzymał. Ks. Makowski, niech ksiądz przestudiuje żywot ks. Jaworskiego, jeszcze czas się czegoś nauczyć. A tak na marginesie Ks. Jaworski mimo, że kapłan był Franciszkaninem - przez duże F. Jako mieszkaniec miasta Płońska kategorycznie sprzeciwiam się nadaniu tego tytułu, a praca w parafii to chyba obowiązek proboszcza. A drodzy "radni" z zapałem, niech od razu nadadzą tytuł i Pietrasikowi, a może i sobie? Wszyscy tacy zasłużeni. Tylko proste pytanie - CZYM?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 11. zdumiony #1178915 | 83.6.*.* 23 sie 2013 11:55

  Nic mnie już nie zdziwi. A co na to papież Franciszek? Miały nadejść czasy skromnych, biednych i pokornych księży. Czy to nie Franciszek powiedział:" karierowicze w Kościele to złodzieje i zbóje"?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 12. Maria #1178847 | 164.126.*.* 23 sie 2013 10:46

  Boże, jaka pycha u tego ksiedza i burmistrza, a co to da ten honorowy obywatel...otworzy bramy niebios po śmierci???? Gdzie u was pokora, uniżenie, skromność. Od takich katolików uciekam z daleka, omijam szerokim łukiem. Całe szczęście, że ten Makowski odchodzi. Czy tak się zachowywał śp. Ks. Tadeusz Goleniewski???? Ignorował plotki i burmistrzów. To był inteligenty Kapłan.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 13. Gangnam #1178837 | 83.9.*.* 23 sie 2013 10:38

  Nadawanie honorowego obywatelstwa powinno być wyróżnieniem dla żywych. Nie wyobrażam sobie, aby zamiast uhonorowania proboszcza Makowskiego tym tytułem, raptem zmieniono nazwę jakiejś ulicy. Ze zmianą nazwy części ul. Kopernika były problemy dla mieszkańców, ale teraz to tylko przeszłość. Warto było tak uczcić Jego pamięć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 14. hmm #1178808 | 46.174.*.* 23 sie 2013 10:16

  Zgadzam się z puentą w 100%. Generalnie nie przepadam za warstwą kleru, ale Ks. Jaworski to jeden z niewielu tych "prawdziwych" księży, godnych poszanowania. Nadanie jego imienia ulicy nic dobrego nie przyniosło, a jedynie rozsierdziło ludzi którzy musieli zmieniać dokumenty.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz