Niedziela, 22 kwietnia 2018. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Ksiądz Makowski na pożegnanie z tytułem honorowego obywatela

2013-08-23 09:44:05 (ost. akt: 2013-08-29 13:58:14)
Honorowy Obywatel Miasta Płońska ks. kan. Edmund Makowski (z lewej) wraz z burmistrzem Andrzejem Pietrasikiem podczas jednej z uroczystości

Honorowy Obywatel Miasta Płońska ks. kan. Edmund Makowski (z lewej) wraz z burmistrzem Andrzejem Pietrasikiem podczas jednej z uroczystości

Autor zdjęcia: DT ARCHIWUM

Podziel się:

Ustępujący lada chwila z funkcji proboszcza ,,starej” parafii ks. kan. Edmund Makowski, decyzją radnych, został wpisany na listę Honorowych Obywateli Miasta Płońska. Ten zaszczytny tytuł, nadawany osobom za wielkie zasługi na rzecz naszego miasta, do tej pory przyznano ledwie kilku osobom. W toku dyskusji nad tą uchwałą nie obeszło się bez zgrzytów.

Stanisław Ryszard Dobrowolski – poeta i prozaik, żołnierz Armii Krajowej, w okresie okupacji pisał pieśni i wiersze patriotyczne, np. „Warszawskie dzieci”, Stefan Wesołowski– profesor, urolog, członek Towarzystwa Chirurgów Polskich, odznaczony m.in. dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Jan Osowski – magister ekonomii, współorganizator administracji powiatu i miasta Płońska, Barbara Wachowicz – pisarka, związana głównie ze śladami życia i twórczością wybitnych polskich pisarzy, np. Henryka Sienkiewicza, Jerzy Wierzchowski – były Wojewoda Ciechanowski, Szewach Weiss – politolog izraelski, w latach 1999-2004 ambasador Izraela w Polsce, odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi, Shmuel Rifman – przewodniczący zaprzyjaźnionego okręgu Ramat – Negev i Witold Grzebski – porucznik, od 1944 r. zastępca komendanta Obwodu Płońsk Armii Krajowej, o pseudonimie „Motor” (za Płońsk.pl) to dotychczasowi Honorowi Obywatele Płońska. Do grona tego dołączył ks. kan. Edmund Makowski, który 11 lat stał na czele parafii św. Michała Archanioła.

Jako jeden z pierwszych głos w tej sprawie zabrał Andrzej Ferski. – Za co mamy przyznać księdzu ten tytuł? – nie ukrywał zdziwienia radny. – Chyba za te orły (ozdoby przy wjeździe na teren parafii – red.) albo, że przez tyle lat prowadził w kościele ogromną kampanię na rzecz obecnego burmistrza. Nie wiem skąd Płońska Izba Gospodarcza wpadła na taki pomysł, to się w głowie nie mieści – dodawał zbulwersowany opozycjonista po czym opuścił salę obrad.

Faktycznie to PIG wystąpiła z wnioskiem o nadanie honorowego obywatelstwa. Zebrała się kapituła, w skład której weszli: Mirosława Krysiak, kierowniczka Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska, Anna Goliasz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Płońskiej, dwóch przedstawicieli zarządów osiedlowych (m.in. wiceprzewodniczący rady Jerzy Krajowski) oraz burmistrz Płońska. Kapituła, jak mówił Andrzej Pietrasik, nie miała ,,żadnego ale” co do wniosku, jednogłośnie go akceptując.

– Z racji, że w najbliższą niedzielę ks. kan. kończy posługę proboszcza zasadnym jest, by do tego czasu rozpatrzyć ten wniosek – odpowiadał burmistrz radnemu Tucholskiemu, który wskazywał, że uchwała trafiła na sesję tak nagle i to jeszcze na nadzwyczajną. – Można byłoby przeprowadzić konsultacje społeczne w tej sprawie, a nie pisać coś naprędce na kolanie. Równie dobrze mogliśmy poczekać do wrześniowego posiedzenia – stwierdzał Krzysztof Tucholski.

http://i.wm.pl/00/04/79/97/n/p1440753-1182165.jpg

Andrzej Konstantinow z Płońskiej Izby Gospodarczej w samych superlatywach wyrażał się o ks. kan. Edmundzie Makowskim (FOT. DT)

Andrzej Pietrasik czuł się wyraźnie zażenowany i zaskoczony reakcją niektórych radnych. – Od strony formalno-prawnej wszystkie warunki przeze mnie i przez urzędników zostały spełnione. To najbardziej właściwy moment, by wyrazić swoją wdzięczność proboszczowi Makowskiemu, bez względu na to czy radny Ferski będzie na mnie pluł i na to, czy chodzę do kościoła – mówił poirytowany burmistrz. – Właśnie ks. Makowski oraz ks. Romuald Jaworski odcisnęli bardzo głęboki ślad na moje życie. I się tego nie wstydzę, ja się tym szczycę.

Andrzej Konstantinow z Płońskiej Izby Gospodarczej starał się uzasadnić złożony wniosek. – Tak wiele zostało w kościele zrobione. Tylko ślepiec, by tego nie zauważył. To dobry administrator, wspiera biedną młodzież, całe rodziny. Znam go jako osobę udzielającą się w przedsięwzięciach na rzecz miasta. Żywo interesował się gospodarką. Rozmawialiśmy o bezrobociu, miejscach pracy. Przeżywał to – wspominał Konstantinow. – Ksiądz wspierał nas przy organizacji licealnych zjazdów. Nasza Izba bardzo sympatyzuje z proboszczem. Popierał nas. Jest duchowym przewodnikiem naszej parafii, ale i wielkim społecznikiem. Nie było większej uroczystości, na której by się nie pojawił. Zawsze bezkonfliktowy, pogodny, dowcipny, potrafił rozbawić całe towarzystwo – charakteryzował ks. Makowskiego reprezentant PIG. – Może za szybko to się stało, ale myślę, że konsultacje pokazałyby, że odchodzący proboszcz zasłużył na ten tytuł.

Radny Władysław Kuciński sądził, że taka inicjatywa wyjdzie od burmistrza, czy też od rady miasta. - Wtedy byłby to pełniejszy postulat, a nie tylko z jednego środowiska, ale stało się już, jak się stało - stwierdził.

Radni jednogłośnie (13 głosami) pozytywnie zaakceptowali uchwałę w sprawie nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Płońska.

Można zapytać, co z największym budowniczym, wielkim społecznikiem, który od podstaw wzniósł świątynię, postawił dom parafialny i hospicjum. Śp. Romualda Jaworskiego, nieodżałowanego proboszcza parafii św. Maksymiliana Kolbego samorząd miejski nigdy w ten sposób nie uhonorował, poza nadaniem jego imienia ulicy, przy której znajduje się kościół. Ale to tylko tak ad vocem.

Dawid Turowiecki

***

Uroczyste pożegnanie proboszcza Edmunda Makowskiego odbędzie się w niedzielę, 25 sierpnia podczas mszy św. o godzinie 11.

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. żenada #1186709 | 95.49.*.* 1 wrz 2013 12:49

  Bezczelność niektórych polityków nie zna granic. Do tego na mszy wpuszczają przed Ołtarz Pietrasika który przy tej okazji robi sobie kampanię. To jest chore ! całe miasto jest chore! z tymi co obecnie rządzą chore jest nieuleczalnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Anna #1180116 | 78.154.*.* 24 sie 2013 23:45

  Mam pytanie, co takiego, dobrego zrobił ks. Makowski dla Płońska?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Honorowy obywatel #1179868 | 31.0.*.* 24 sie 2013 16:56

  Jak mawia jeden z płońskich dziennikarzy " sześćdziesiąt kilometrów od Warszawy, a sześćset lat świetlnych od cywilizacji" - cała prawda o Pietrasiku i jego radnych, przez małe "r". To jest niewiarygodne. PYCHA, AROGANCJA, KOŁTUNERIA. Honorowe obywatelstwo za przeprowadzenie z ambony dwóch kampanii wyborczych. Jak można przyznawać tytuł za podstawowe obowiązki proboszcza. Przecież to praca księdza, a nie czyn społeczny na rzecz miasta. Gratulacje dla Makowskiego, mam nadzieję, że będzie honorowy i nie przyjmie tego "zaszczytu". Gdyby mieli to przyznać płońszczanie na pewno dostał by chrześcijańskie "do widzenia". Dobrze człowieku, że nawet jako honorowy obywatel już sobie stąd idziesz. Ale na nową drogę życia - "Szczęść Boże".

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Sławek #1179735 | 78.154.*.* 24 sie 2013 12:29

  Pozdrowienia dla Ks. Kanonika Edmunda.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. kama #1179724 | 46.174.*.* 24 sie 2013 12:11

  Straszna kpina. Stwierdzam, że od teraz nie jest już zaszczytem być honorowym obywatelem naszego miasta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (16)