Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Radni nie upomnieli się o ,,Wyklętych". Dlaczego?!

2013-06-21 19:04:32 (ost. akt: 2013-07-01 12:52:21)
Na zdjęciu twarze burmistrza Andrzeja Pietrasika i radnych: Teresy Szulc, Jana Jóźwiaka, Władysława Kucińskiego, Wojciecha Bluszcza, Andrzeja Karwowskiego; osób, które wypowiadają się w artykule

Na zdjęciu twarze burmistrza Andrzeja Pietrasika i radnych: Teresy Szulc, Jana Jóźwiaka, Władysława Kucińskiego, Wojciecha Bluszcza, Andrzeja Karwowskiego; osób, które wypowiadają się w artykule

Autor zdjęcia: DT (tło z prezentacji multimedialnej podczas płońsiego Konkursu Bóg Honor Ojczyzna)

Podziel się:

Jeśli ktoś jeszcze naiwnie myślał, że ta rada potrafi osiągnąć jakikolwiek konsensus, a okazja była ku temu przecież znakomita, to spadł na niego kubeł zimnej wody. Rozłam jest tak duży, iż nawet Żołnierze Wyklęci nie mogą znaleźć przez to miejsca w miasteczku, w którym na każdym kroku, przy każdej sposobności, decydenci zalewają nas pięknymi słowami o patriotyzmie w czystej postaci. Po czwartkowej sesji i głosowaniu nad nazwą dla płońskiego ronda jeszcze nie opadł kurz, choć pewne jest, że konsultacje społeczne w tej sprawie, mimo jednoznacznego wyniku, nie miały żadnego znaczenia.

Mało brakowało, by w ogóle punkty dotyczące nomenklatury dla wysepki przy ,,nowym” kościele zniknęły z porządku obrad. A może jednak nie byłoby to takie złe i oszczędzilibyśmy sobie tak żałosnego spektaklu.

Padł wniosek, aby do momentu uzyskania odpowiedzi od bp. Piotra Libery oraz rodziny Kardynała Stefana Wyszyńskiego, co do wyrażenia zgody na nadanie nazwy rondu właśnie im. Prymasa Tysiąclecia, wstrzymać się z dalszymi operacjami przy tej sprawie. Ów pomysł nie spotkał się z bezwzględną aprobatą rajców i była nadzieja, że pomysł Wojciecha Bluszcza spod znaku Bohaterów konspiracji antykomunistycznej znajdzie uznanie w oczach większości naszych wybrańców.

Co się działo... Radny Władysław Kuciński w rozsądny sposób podszedł do tematu i po głosowaniu zrobił coś czego chyba nikt się nie spodziewał – ale o tym w dalszej części materiału.

Bez mogił i z wierszem- Dziś to wygląda tak, jakbyśmy dawali komuś do wyboru, czy jest za tym, aby Orzeł był biały, czy za tym, aby flaga była biało-czerwona. Mówimy tu o zbiorze osobowości. To narodowa świętość i narodowa wartość – mówił. – Jedni zostali wymordowali w sposób urągający wszelkim kanonom narodów cywilizowanych. To ludzie, którzy nie mają do dnia dzisiejszego mogił, których kości nie wiadomo na jakich leżą cmentarzach, i których możemy liczyć na setki tysięcy. Kardynał dostąpił uznania w życiu doczesnym i doczekał się setek szkół jego imienia, ulic, czy placów – wymieniał Kuciński, podając za przykład los jednego z Żołnierzy Niezłomnych, którego spotkał na swojej drodze, a który to był palaczem w jednej z lokalnych kotłowni.

Radny przeczytał też nieśmiertelne słowa poety Zbigniewa Herberta. Kartki z wierszem pt. ,,Wilki” rozdała wśród radnych jedna z młodych płońszczanek, która zaangażowała się w akcję na rzecz nazwania ronda imieniem Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego:

Ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
pozostał po nich w kopnym śniegu
żółtawy mocz i ten ślad wilczy

szybciej niż w plecy strzał zdradziecki
trafiła serce mściwa rozpacz
pili samogon, jedli nędzę
tak się starali losom sprostać

już nie zostanie agronomem
„Ciemny”, a „Świt” - księgowym
„Marusia” - matką, „Grom” - poetą
posiwia śnieg ich młode głowy

nie opłakała ich Elektra
nie pogrzebała Antygona
i będą tak przez całą wieczność
w głębokim śniegu wiecznie konać

przegrali dom swój w białym borze
kędy zawiewa sypki śnieg
nie nam żałować – gryzipiórkom -
i gładzić ich zmierzwioną sierść

ponieważ żyli prawem wilka
historia o nich głucho milczy
został na zawsze w dobrym śniegu
żółtawy mocz i ten trop wilczy

Zaraz też radna Teresa Szulc przypomniała artykuł z ,,Naszego Dziennika”, w którym to, jak mówi, posądza się ja o cynizm. Zaprzecza temu. – Chylę czoła przed Żołnierzami Wyklętymi – stwierdziła, opowiadając z kolei swoją rodzinną historię z czasów wojny.

Lekcja historiiPo niej głos zabrała Bożena Dzitowska sugerując, żeby inicjatywie przedmówczyni nie przypisywać kontekstu politycznego. Powiedziała też coś z czym trudno nam się zgodzić. – Nazwanie ronda nie jest działaniem edukacyjnym – próbowała uświadomić zebranym.

A jeśli młody Jaś, Pani radna, będzie przechodził obok ronda i zobaczy tabliczkę z nazwą Żołnierzy Wyklętych, a nic nie będzie o nich wiedział, to po powrocie do domu, jeśli jest dzieckiem, które ma otwarty umysł, sprawdzi w Internecie kim byli, spyta rodziców, porozmawia o Nich z kolegą i tym sposobem ,,zakoduje’ sobie, co ,,Niezłomni” zrobili dla tego kraju, pogłębiając swoja wiedzę, a może nawet dumę patriotyczną.

http://i.wm.pl/00/04/56/21/n/p1410326-1121048.jpg

,,Młodzież pamięta" to temat ostatniego Konkursu pod hasłem ,,Bóg-Honor-Ojczyzna". Jedna z laureatek, gimnazjalistek, w swej prezentacji multimedialnej ukazała tragiczne losy Bohaterów, którzy ginęli za wolną Polskę. A dziś niemożliwe jest w Płońsku przeforsowanie pomysłu nazwania ronda imieniem Żołnierzy Wyklętych. Smutne to i niezrozumiałe

Potraficie…? Może innym razemRadny Wojciech Bluszcz przed głosowaniem (dodajemy też, że przed punktem o rondach zarządzono przerwę, aby spróbować się dogadać) apelował: - Składając ten projekt nie przypuszczałem, że sprawy przyjmą taki obrót. Przyjmijmy to jednak przez aklamację, głosujmy jednogłośnie za Żołnierzami Wyklętymi – prosił młody radny. A pani radna Szulc złoży projekt uchwały nazwania ulicy im. Kardynała Wyszyńskiego i też zagłosujemy wtedy jednomyślnie – radził. – Pokażmy, że potrafimy, mimo sporów, w pewnych sprawach się łączyć…

Fakt, każdy może mieć swoje zdanie, ale w tym konkretnym przypadku nie chodziło o to, aby czyjeś było na wierzchu, aby komuś coś udowodnić, uparcie stać przy swoim. Chodziło o porozumienie ponad podziałami w słusznej sprawie. Jednak argumenty Kucińskiego i Bluszcza zderzyły się ze ścianą – kto ją postawił?

Oto radni, którzy głosowali przeciwko Żołnierzom Wyklętym: Biernatowicz (z wykształcenia historyk po ,,Jagielonce"), Jóźwiak (nauczyciel historii (!)), Krajewski, Malicki, Mikołajewski, Mikołajewska, Niedziałkowska, Piątkowska, Rosiak.

Kto był za Żołnierzami Wyklętymi? Aleksandrowicz, Bluszcz, Dzitowska, Ferski, Kuciński, Szymańska, Tucholski, Żebrowska.

Kto się wstrzymał? Teresa Szulc.

Kto był nieobecny? Kalinowska-Michalak i Ziemińska-Olszewska.

Biernym byćJest ktoś, kto siedział sobie przy stole, a pilota do ręki nie wziął. Po prostu nie zagłosował. Tą osobą jest radny ...Prawa i Sprawiedliwości – Andrzej Karwowski. – Nie będę przeciwstawiał Żołnierzy Wyklętych Prymasowi – skomentował, kiedy zapytaliśmy go dlaczego się nie określił.

- To szokujące. Wyciągniemy wobec niego konsekwencje. Decyzję podejmiemy na najbliższym zarządzie – ocenił zachowanie Karwowskiego Andrzej Stępień, Przewodniczący Powiatowego Komitetu PiS w Płońsku.

Rondo będzie więc nosić imię Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Kuciński ,,dziękuje”- Sądziłem, że są rzeczy, które mogą tę radę łączyć. Teraz wiem, że nie – skwitował Władysław Kuciński, który w tej sytuacji zrezygnował z funkcji przewodniczącego komisji budżetowej RM w Płońsku.

Zaskoczenia nie krył Wojciech Bluszcz. – Złożyliśmy pierwsi projekt, drugiego być nie powinno, a do tego został on złożony z naruszeniem statutu, nie przeszedł przez komisje. Druga sprawa to ta, że wynik konsultacji wcale nie był brany pod uwagę, a przecież są ważne skoro widnieje na nich podpis burmistrza.

Burmistrz rozkazu nie wydaje!A co na to sam Andrzej Pietrasik, kiedy oznajmiliśmy mu, że on sam mógł porozmawiać ze ,,swoimi” radnymi i spróbować przekonać ich do rozważenia propozycji ,,Wyklętych”. – To nie są moi żołnierze, że mogę im coś nakazać – wypowiadał się o radnych koalicyjnych. – Rozmawiałem z nimi i proponowałem, aby zastanowili się nad propozycją Żołnierzy Wyklętych. Bardzo żałuję, że tak się stało jak się stało – odparł ku naszemu zdziwieniu.

Teraz mamy tylko nadzieję, że chociaż część drogi tzw. obwodnicy wschodniej zyska imię, które straciło bezpowrotnie rondo u zbiegu ulic ks. Jaworskiego, Młodzieżowej i Kopernika. Bo wczoraj Żołnierze Niezłomni zostali zastopowani przez radnych ,,nieugiętych”. Ale czy, aby na pewno...

Dawid Turowiecki

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. rożek #1142415 | 37.31.*.* 14 lip 2013 00:24

  Dlaczego nie zajmiecie się zapchanymi deszczówkami .Deszcz w Mławie a Płońsk pływa.Parkowanie na skrzyżowaniach , bo trzeba wejść do sklepiku [ ul. ZACISZE} wolna amerykanka.Jak się da.Tylko ciągle nazwa ronda,nazwa ronda.Jak by nie było innych ważnych spraw

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. niezdziwiony #1132099 | 31.175.*.* 2 lip 2013 22:52

  Partia rządząca uważa za świętego tow. Baumana, to nie dziwią wykleci na smietniku, a Panu Burmistrzowi może wywrotkę g..wna z oczyszczalni pod okno tak jak żonka ludziom w Krościnie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. drazsyr51 #1125462 | 79.191.*.* 26 cze 2013 08:21

  większość społeczeństwa ma dość tych sztucznych świętych , to przesada !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Dar #1123271 | 83.31.*.* 24 cze 2013 13:13

  Ha ha ha rozmawiał z nimi .... On ciągle myśli ,że wszyscy w Płońsku to przygłupy. Nie czaruj Endju przecież Ty dajesz zielone światło tym po Twojej stronie. A jeśli nie to znaczy się że siedzą tam sami.........!!! Ty jesteś ich guru jak Dyzma. Ci co byli przeciw Ci co się wstrzymali są żałośni. Nie patrzcie rano w lustra bo na prawdę nie ma co w nich oglądać!!! Od pewnego czasu jak się dobrze obserwuje wszystko się układa jak domino. Dziś wiadomo dlaczego padło coś by coś powstać musiało.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Wujek Józek #1121464 | 31.60.*.* 22 cze 2013 09:43

   Czy my jesteśmy Państwem kościelnym, żeby przy każdej okazji nadawać ulicom, rondom, placom, czy szkołom imiona księży? W Siedlinie to samo - szkołą Prymasa Wyszyńskiego, a ulica Jana Pawła II. Czy poza tymi dwoma (żeby nie było, zasłużonymi ludźmi) nie ma innych godnych? Była świetna propozycja dla szkoły w Siedlinie, żeby nadać jej imię Ireny Sendlerowej. Ale lepsze nazwanie kolejnej ulicy i szkoły "wyświechtanymi" nazwami, jakich tysiące w całym kraju.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (15)