Bieg dla prawdziwych twardzieli - Półmaraton Komandosa

2013-02-22 17:45:43 (ost. akt: 2013-02-22 18:04:28)

W minioną sobotę na poligonie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie miał miejsce IV Półmaraton Komandosa. Jest to jedna z bardziej ekstremalnych imprez biegowych w Polsce. Promuje on sprawdzenie samego siebie w trudnych warunkach biegu terenowego. Wyzwania z powodzeniem podjął się 48-letni Janusz Małecki, reprezentant Klubu Biegacza im. Piotra Sękowskiego.

Z numerem 20 na trasie morderczego biegu Janusz Małecki - kliknij na foto, aby powiększyć

Autor: Piotr Siliniewicz

Bieg przeznaczony jest głównie dla przedstawicieli służb mundurowych. Cywile mogą w nim startować wyłącznie na zaproszenie organizatorów. Sytuacji nie ułatwia fakt, że temperatura w połowie lutego bywa niska, a warunki pogodowe i przyrodnicze potrafią być niezwykle trudne.

Bieg wzorowany jest na testach wytrzymałościowych wojskowych jednostek specjalnych. Biegacze w kompletnych mundurach, wojskowych butach i z ciężkimi plecakami taktycznymi o wadze min. 10 kg musieli pokonać w określonym czasie trasę 22 kilometrów.

Organizatorzy, aby ,,uatrakcyjnić" trasę, poprowadzili ją wąskimi leśnymi ścieżkami pokrytymi lodem oraz przez najwyższe wzniesienie na terenie poligonu. Na trasie nie zabrakło oczywiście błota. Wszystko razy trzy, ponieważ bieg odbywał się na trzech 7-kilometrowych pętlach, kończących się na stadionie Akademii.

Reguły są proste: kompletny mundur, wojskowe buty o wysokości 8 cali oraz plecak o wadze minimum 10 kg (ważony przed i po zawodach). Dla biegacza z najcięższym plecakiem jest specjalna nagroda - w tym roku otrzymał ją właściciel plecaka o wadze 16.8 kg.

Wśród 186 zgłoszonych zawodników w tegorocznej edycji biegu znalazło się 14 kobiet (wszystkie ukończyły bieg).

Do rywalizacji przystąpił również biegacz KB im. P. Sękowskiego Janusz Małecki z Ojrzenia, który ukończył swój występ na 42. miejscu w kat. open z czasem 2:05:17.

W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył reprezentant WSOWL sierż. pchor. Piotr Bartoszewski z czasem 01:42:34, a tuż za nim na wbiegł sierż. pchor. Maciej Kasjan (01:43:15). Trzecie miejsce zajął zawodnik Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie Mateusz Kazek (1:43:27). Wśród kobiet z czasem 02:10:03 triumfowała Tamara Mieloch.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła z najlepszym czasem ekipa Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z czasem 05:16:15, przed Wojskową Akademią Techniczną (05:28:32) i 9. Warmińskim Pułkiem Rozpoznawczym (05:32:24).

Nagrody zwycięzcom wręczył JM Rektor WAT gen. bryg. prof. Zygmunt Mierczyk. - Wygrał najlepszy. Walka toczyła się zgodnie z zasadami fair play. Cieszę się, że rośnie zainteresowanie tym biegiem. To jest jedna z wielu form promocji wojskowości – powiedział on na uroczystym zakończeniu biegu.

(notkę z IV PK przesłał Janusz Małecki, dodał: DT)